Altın fiyatları 7 ayın zirvesinde

Altın, ABD Merkez Bankası'nın muhtemelen gelecek yılın ilk yarısında faiz indirimine gidebileceği beklentileriyle 7 ayın zirvesine çıktı.

Altın fiyatları 7 ayın zirvesinde
service

Altın fiyatları, dünya genelinde artan askeri çatışma endişeleri, doların zayıflaması ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) muhtemelen gelecek yılın ilk yarısında faiz indirimine gidebileceği beklentileriyle 7 ayın zirvesine çıktı.

ABD’de enflasyonun yavaşlaması ve Fed’in faiz artırım döngüsünü tamamladığı beklentileri, doların zayıflamasına ve tahvil faizlerinde düşüşe neden oldu.

Dolar endeksi ve tahvil faizlerindeki düşüş, altının ons fiyatını son 7 ayın en yüksek seviyesine taşıdı. Altının ons fiyatı, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiği beklentileriyle artan talep sayesinde 5 işlem gününde üst üste yükselerek 2 bin 50 doları test etti. Şu anda altının ons fiyatı 2 bin 45 dolarda dengelenirken, rekor seviye olan 8 Mart 2022’deki 2 bin 70,40 dolar seviyesinde bulunuyor.

Analistlere göre, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın genişleyeceği endişesi de güvenli liman olarak görülen altının fiyatındaki artışa katkıda bulunuyor. Altın fiyatlarının, piyasa beklentileri doğrultusunda Fed’in 2024’ün ilk yarısında “güvercin” bir eğilime doğru dönüş yapacağı öngörüsüyle yönlendirildiği belirtiliyor.

Düşük faiz oranları, faiz getirmeyen altını tutmanın maliyetini azaltırken, Hindistan’da düğün sezonu, Batı dünyasında Noel dönemi ve Çin’de yeni yılın altına olan talebinin artması bekleniyor.

ING Emtia Stratejisti Ewa Manthey, yaptığı açıklamada, “Zayıf dolar ve düşük tahvil faizleri altını yukarı taşımaya devam ediyor” ifadelerini kullandı. Manthey, ABD dolarının gücünün ve Fed’in sıkılaşmasının bu yılın büyük bir bölümünde altın piyasası üzerinde baskı yarattığını ve yükselen faizlerin “herhangi bir faiz sunmayan” altın için genel olarak olumsuz olduğunu belirtti.

Manthey, Fed’in 2024’ün 2. çeyreğinde faiz indirimlerine başlamasının beklendiğini ve bunun da altın fiyatlarındaki yükselişi destekleyeceğini ifade etti. Ayrıca, Orta Doğu’daki gerilimin tırmanma riskinin de değerli metallere destek sağladığını belirterek, “Altın fiyatlarının gelecek yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasını ve 4. çeyrekte ons fiyatının ortalama 2.100 dolara ulaşmasını bekliyoruz” dedi.”

 

Altın fiyatları 7 ayın zirvesinde

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!