Kütahya’da ormana giderken ayı tehlikesine dikkat

Kütahya'da geçen yıl bir kadının ayı saldırısı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, ayı saldırısı tehlikesi yeniden gündeme geldi.

dev ayı kütahya da görüntülendi
service

Kütahya’da geçen yıl kasım ayında Sekiören köyünde bir kadının ayı saldırısı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, ayı saldırısı tehlikesi yeniden gündeme geldi.

Demirciören, Sekiören ve Dereköy bölgesindeki ormanlık alana giden birçok avcı ve vatandaş ayılarla karşılaştı. Bölgede yaklaşık 20 farklı ayı görüldüğü iddia edildi.

Kütahya’da, yaban hayatı fotoğrafçısı Alperen Akdemir tarafından en son Dereköy yakınlarındaki ormanlık alana yerleştirilen, fotoğraf ve video çekme özelliğine sahip fotokapanlar büyük bir boz ayının görüntülerini kaydetti.

Uzmanlar, bölgede yaşayan köylülerin ormanlık alanlara ve bahçelere giderken dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Geçen yıl 30 Kasım’da Sekiören köyünde meydana gelen olay sırasında köylüler motorlu testerelerle odun kestiği sırada, ayı da köye inerek sokak ortasında 68 yaşındaki Emine Akçay’a saldırarak ölümüne neden olmuştu.

PARÇALANMIŞ CESEDİ BULUNMUŞTU

Sekiören köyünde 30 Kasım 2022’de, sokakta bir kişiye ait ceset olduğu ihbarı üzerine bölgeye jandarma ekipleri sevk edilmişti. Gelen ekiplerin incelemesinde, büyük bölümü parçalanmış cesedin, yakındaki bir evde yaşayan Emine Akçay’a ait olduğu anlaşılmıştı. Kadının cansız bedeni, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna götürülmüştü.

Yapılan otopside, Akçay’ın ölümünün vahşi hayvan saldırısından kaynaklandığı belirlenmişti. Cesette pençe ve diş izlerine rastlanmasından dolayı Akçay’a saldıran hayvanın ayı olduğu değerlendirilmişti.

Kütahya’da ormana giderken ayı tehlikesine dikkat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!