İMECE KÜLTÜRÜNÜ DEVAM ETTİRİYORLAR

featured
service

Kütahya’nın merkeze bağlı Demirciören köyünde eski geleneklerden kalma imece kültürü devam ettiriliyor. Köy Muhtarı Hasan Demir, yılda birkaç kez uyguladıkları imece ile köyün yapılması gereken işlerinin birlik beraberlik içinde yapıldığını söyledi.

Özellikle Anadolu köylerinde yaygın olan ve köylülerin ortak kullanım alanlarının devletten destek beklemeden tamir bakım ve onarımının yapıldığı imece ile hem gelenek devam ettiriliyor, hem de köylünün ihtiyacı olan işler hep birlikte yapılarak dayanışma sağlanıyor.

BAKIM, ONARIM VE TEMİZLİK YAPILIYOR

İmece geleneğinin köylerinde yıllardır sürdüğünü dile getiren Demirciören köyü muhtarı Hasan Demir, yapılan imece ile şebeke suyu hatlarının bakımının yapıldığını, dağdan gelen sulama kanallarının ve mezarlıkların temizlendiğini ayrıca yollarda trafiği etkileyen ağaçlarda da budama işlerinin yapıldığını söyledi.

HER ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMİYORUZ”

Yapılan imece ile köylüler arasındaki dayanışmanın arttığına işaret Demirciören köy sakinlerinden Üzeyir Akbulut: “Köylülerle birlikte vakit geçirmeyi çok seviyoruz. Köyümüzün ihtiyacı olan genel işleri hep birlikte yaparak hem eğleniyor, hem de işimizi yapıyoruz. Her şeyi devletten beklemeden kendi imkânlarımız çerçevesinde köyümüzün ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İMECE KÜLTÜRÜNÜ DEVAM ETTİRİYORLAR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!