Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret açıklaması

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, asgari ücrete dair değerlendirmede bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan
service

Milyonlarca işçinin heyecanla beklediği asgari ücret artışıyla ilgili değerlendirmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Asgari ücret meselesi kendi programına sahip. İşçilerimizi ara zamla rahatlattık, şimdi de işçi ve işveren kesimini bir araya getirerek en uygun çözümü bulacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’nden dönerken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, asgari ücret zammına dair şu değerlendirmede bulundu:

“EN İYİ ÇÖZÜMÜ BULACAĞIZ”

Erdoğan, “Enflasyonla mücadeleye ara vermeden devam ettiğinizi yakından takip ediyoruz. Asgari ücretle emeklilere yapılacak zam hakkında bir açıklama yapar mısınız?” sorusuna şu şekilde yanıt verdi: “Enflasyonun etkisini azalttık, bundan sonraki süreçte bu etkileri tamamen ortadan kaldıracağız. Her zaman ifade ettiğimiz gibi, çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Asgari ücrete Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir zam yaptık. Emeklilerin maaşlarını artırdık ve onlara daha fazla rahatlık sağlayacak çözümler geliştirdik. Bu çözümleri çok yakında uygulamaya koyacağız. Ayrıca, emeklilerimize kısa vadeli bir rahatlama sağlamak adına 5 bin lira ikramiye ödemelerini bu ay içinde planlıyoruz. Aldığımız tedbirlerle, emekliler ve çalışanlarımızın yanında durduk, bundan sonra da durmaya devam edeceğiz. Asgari ücret konusunun kendi bir takvimi var. İşçilerimizi ara zamla rahatlattık, şimdi de işçi ve işveren kesimini bir araya getirip en iyi çözümü bulacağımıza inanıyorum.”

ENFLASYON BELİRLEYİCİ OLACAK

Açıklanan enflasyon oranlarına dayanarak, SGK Başuzmanı İsa Karakaş, asgari ücretin işçi ve işveren açısından nasıl değerlendirileceğini anlattı. Karakaş, Ekim ayı enflasyonunun yüzde 29,40 olarak açıklandığını hatırlatarak, asgari ücrette kesinlikle yüzde 29,40’tan daha yüksek bir artış olacağını belirtti. Orta Vadeli Program’a göre yıl sonu enflasyonunun yüzde 65 olduğunu ve Merkez Bankası’nın beklentisinin yüzde 58’den yüzde 65’e çıktığını belirten Karakaş, anket sonuçlarında en yüksek beklentinin yüzde 68’e kadar çıktığını ifade etti.

” 17 BİN LİRA OLABİLİR”

Geçen yıl aynı dönemde enflasyonun yüzde 15,4 olduğunu ancak ücret zammının yüzde 54,66 oranında yapıldığını belirten Karakaş, bu doğrultuda yüzde 39,26 oranında bir refah payının eklendiğini vurguladı. Karakaş, “Gelecek altı ay için enflasyon beklentisinin yüzde 37,75 ile yüzde 40 arasında değişeceğini söyleyebiliriz. Bu durumda hükümetin en azından yüzde 10’luk bir refah payı ekleyerek, geçim endekslerini ve çalışanların durumunu göz önüne alacağını hesaba katarsak, geçen yıla göre sadece 10 puanlık bir artış bile asgari ücretin 17 bin lira civarına çıkmasına neden olabilir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!