Gazze’deki krizin çözümü için Erdoğan

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken, ABD'li medya kuruluşu Bloomberg, Türkiye'nin Gazze'deki rolüne dikkat çekti.

Gazze'deki krizin çözümü için Erdoğan
service

İsrail‘in Gazze’ye yönelik saldırıları 34. gününde devam ederken, ABD’li medya kuruluşu Bloomberg, Türkiye’nin Gazze’deki krizin çözümündeki kilit rolüne dikkat çeken bir yazı yayınladı.

Haberin başlığı, “Gazze’deki krizi çözmenin anahtarı Türkiye” olarak belirlendi ve içeriğinde Biden’ın Erdoğan’ı erken aramasının önemi vurgulanarak, Türkiye’nin çözüm sürecinde merkezi bir konuma sahip olduğuna dikkat çekildi.

Bloomberg analizinde, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Türkiye ziyareti sırasında yaşanan soğukluğa ve Erdoğan ile görüşmemesine atıfta bulunularak, “ABD bunu hak etmişti” yorumuna yer verildi. Özellikle Hakan Fidan’ın ABD Dışişleri Bakanı’na yaptığı sert tepki ve Erdoğan’ın yetkililere karşı takındığı kararlı tavır ele alındı.

Haberde, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısı ve bu saldırının tetiklediği krize çözüm bulma çabasında Biden yönetiminin Türkiye’yi ihmal ettiği belirtildi. Türkiye’nin krizin çözümünde önemli bir yardım kaynağı olduğu ve ABD’nin, Erdoğan’ı masaya getirme çabalarının artırılması gerektiği ifade edildi.

Analizde ayrıca, Türkiye’nin Orta Doğu’daki kritik rolüne vurgu yapılarak, Erdoğan’ın savaşın taraflarıyla resmi diplomatik ilişkiye sahip tek lider olduğu vurgulandı. Katar’ın Hamas liderlerine ev sahipliği yapmasına rağmen resmi olarak İsrail ile ilişkisinin olmaması ve Mısır’ın İsrail ile diplomatik bağa sahip olmasına rağmen Hamas ile iletişim kurmaması, Türkiye’nin bölgede benzersiz bir konumda olduğunu ortaya koydu.

 

Gazze’deki krizin çözümü için Erdoğan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!