Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“KÜTAHYA’MIZ TARİHTİR”

ADIM Üniversiteleri Birliği Rektörler

ADIM Üniversiteleri Birliği Rektörler ve İdari Grup Toplantısı, 19 üniversiteden 16’sının katılımıyla Kütahya ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya katılan Vali Ali Çelik yaptığı konuşmada: “Kütahya’mız tarihtir. Bu tarihin içinde sizlerle bir araya gelmiş olmak bizler için büyük bir gurur” dedi.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) tarafından Gülümser Hatun Termal Otelde yapılan toplantıya; Vali Ali Çelik, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, DPÜ Rektörü Kazım Uysal ile bölgeyi temsil eden birlik üyesi 19 üniversiteden 16’sının rektörleri, rektör yardımcıları ve genel sekreterleri katıldı.

VALİ ALİ ÇELİK: “GÜÇ BİRLİĞİ VE SİNERJİ ÇOK DEĞERLİ”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve ADIM Üniversiteleri Birliği üyesi üniversitelerin Kütahya’da bir araya gelmesinin şehir için çok değerli olduğunu ifade eden Vali Ali Çelik, “Maalesef koronavirüs sürecinde bir araya gelememenin ve temas edememenin olumsuzluklarını çokça yaşadık. Pandeminin atlatılmasıyla geniş kalabalıkların, birbirini anlayan ve anlamak isteyen insanların bir araya gelmesi ve ortak problemlerini çözmek için bir sinerji ve güç birliği oluşturmasının çok değerli olduğunu burada bir kez daha görmüş bulunuyoruz” dedi.

“BU TOPRAKLAR, ZAFER’İN KAZANILDIĞI TOPRAKLAR”

Kütahya’nın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini de anlatan Vali Ali Çelik, “Kütahya’mız tarihtir. Domaniç; Ertuğrul Gazi, Hayme Ana ve Osman Gazi’nin yaşadığı, Osmanlı Devleti’nin kurulduğu topraklar. Dumlupınar; bu toprakların ebediyen Türk yurdu olduğunun altının tekraren çizildiği, Büyük Zafer’in kazanıldığı topraklar. Bu tarihin içinde sizlerle bir araya gelmiş olmak bizler için büyük bir gurur. Umarım çalışmalarınız, üniversitelerimizin bilginin kullanılmasının ve üretilmesinin gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılmasını ve bizler açısından değerli olan milli, manevi duygularımızın da eksik etmeksizin artarak devam edecek bir sürecin parçası olur” diye konuştu.

ÖZVAR: “YÜKSEKÖĞRETİMDEKİ VERİMLİLİĞİN KALKINMAYA ETKİSİ YADSINAMAZ”

2001 yılında 4 üniversiteyle kurulan ADIM Üniversiteleri Birliği’nin bugün 19 üniversiteyle eğitim-öğretim, Ar-Ge, teknik hizmetler ve sosyal- kültürel hizmetler alanlarında üniversiteler arası iş birliğini geliştirdiğini ve ortak girişimlerde bulunduğunu belirten Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Tüm dünyada yükseköğretime olan talep artarak devam etmektedir. Bilgi ekonomisi temelli küresel rekabet ortamında hükümetler, yükseköğretim kapasitelerini geliştirme konusunda destek sağlamaya devam etmektedirler. Biliyoruz ki, yükseköğretimde verimliliğin, yükseköğretime erişimin ve yükseköğretim kurumları arasındaki iş birliklerinin artırılmasının, yalnızca eğitim açısından değil, sosyal, kültürel ve ekonomik olarak da kalkınmaya etkisi yadsınamazdır” ifadelerini kullandı.

KAVUNCU: “KSBÜ OLARAK HEM BİLGİ ÜRETİYOR HEM TOPLUMA KATKI SAĞLIYORUZ”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Kavuncu, ADIM Üniversitelerinin öneminden bahsederek teşriflerinden dolayı YÖK Başkanı Özvar’a teşekkür etti. Rektör Kavuncu, “Ülkemizin büyük hedefleri var ve üniversiteler bu hedefleri gerçekleştirmek için önemli enstrümanları. Çünkü her şey bilgiye dayanıyor. Günümüz koşulları çok değişti ve devletimiz bunun farkında. Devletimiz yükseköğretime büyük katkılar sağlıyor. Anadolu’da yapılan üniversiteleri bölgeleri aydınlatıyor, büyük katkılar sağlıyor. Gelişim hedeflerinde birer tuğla olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. KSBÜ olarak hem bilgi üretiyor hem topluma katkı sağlıyoruz” dedi.