Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BAŞKAN IŞIK: “BİRAZ SABIR”

Zafer Meydanı çalışmalarını yerinde

Zafer Meydanı çalışmalarını yerinde inceleyen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, meydan projesi, merkez pazar yeri ile kültür merkezi ve kütüphane projeleri hakkında bilgi verdi. Başkan Işık, “Hemşerilerimizin bir kaç ay sabretmelerini diliyorum” dedi.

Zafer Meydanında başlayan meydan proje çalışmalarını Vali Ali Çelik ve yüklenici firma yetkilileri ile birlikte inceleyen Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, geçici rahatsızlık için Kütahyalılardan özür diledi. Basın mensuplarının da takip ettiği inceleme gezisinde soruları yanıtlayan Başkan Işık, Zafer Meydanı ikinci etabı, Cumhuriyet Caddesinin trafiğe açılıp açılmaması konuları ile birlikte merkez pazar yeri ve kültür merkezi, kütüphane projeleri hakkında bilgiler verdi.

“VAZONUN AKIBETİ İLE İLGİLİ BİR KARAR ALACAĞIZ”

Başkan Işık açıklamasında: “Uzun süredir proje çalışmaları ve ihale süreçleri devam eden Kütahya Zafer Meydanı Projemizin imalatına başladık. Şehrimizin simgesi olan vazonun yerinden alınıp tahliye süreci devam ediyor. Vatandaşlarımızı trafik açısından rahatsız eden bu uygulama için sabırlarını diliyoruz. Cumartesi günü Çiniciler Odası, UNESCO tescilli sanatçılarımız ve diğer sanatçılarımız bir araya gelip vazonun akıbeti ile ilgili bir karar alacağız. Vazonun mevcut hali ile korunacağı mı yoksa sanatçılarımızın ortak görüşü olarak, aynı figür ve desende olmak kaydı ile büyük boyutlu bir vazo mu yapılacak? Onun kararını aldıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.

TOPLAM BEDEL 42 MİLYON LİRA

Başkan Işık, “Toplam 42 milyon bedelle ihalesi yapıldı. Bu, projemizin birinci etabı. İkinci etapta ise Cumhuriyet Caddesi ve bu meydana bağlanan tüm yollarımız dahil olmak üzere devam edecek. Cumhuriyet Caddemizin trafiğe açılıp açılmaması konusunda kamuoyunun görüşünü alacağız. Yeni projemizi sunduktan sonra, gerekirse bir referandum yaparak tek şerit halinde Ulu Camiye doğru trafik akışı verileceği yeni bir projenin değerlendirmesini planlıyoruz. Projenin kabul görmesi halinde ikinci etabımıza devam edeceğiz. Hayır denilirse de medyan ile bağlantılı olacak şekilde Cumhuriyet Caddesinin yeni şeklini şehrimize kazandıracağız” dedi.

PAZAR YERİNİN YIKIMI PAZARTESİ BAŞLAYACAK

Başkan Işık, merkez pazar yerinin önümüzdeki hafta pazartesi gününden itibaren yıkımına başlanacağı bilgisini verdiği açıklamasında: “Meydanımız trafiğe kapatıldı. Alternatif yol güzergâhları ile ilgili İl Trafik Komisyonu ve belediyemizin ortak kararı ile belirlendi. Pazar yeri inşaatının yapımı ile ilgili çalışmalarımız başladı. Şu anda yıkım ihalesini yaptık. Bu pazartesi gününden itibaren de yıkım faaliyetleri başlayacak. Yıkım sonrası hızlı bir şekilde altında iki kat otopark, üstünde de modern bir pazar yeri olacak şekilde yapılacak. Yakın zamanda eski kültür sarayının olduğu bölgede kütüphane ve kültür merkezi kompleksinin imalatı başlayacak. Ancak bu meydanı trafiğe açtıktan sonra diğer iki imalatımızı başlatalım diye düşünüyoruz. Tüm projeler aynı anda başladığında alternatif yollarda da sıkıntı olabileceği düşüncesiyle bir kaç aylık gecikme ile diğer iki projenin imalatı başlayacak” ifadelerini kullandı.