ZAFER MEYDANI 30 AĞUSTOS’A YETİŞECEK

featured
service

Çalışmaların devam ettiği Zafer Meydanı projesine ilişkin bilgiler veren Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, projenin 30 Ağustos’a yetiştirileceğini kaydetti. Işık: “Hep beraber zaferin yüzüncü yılında böyle bir projenin haklı gururunu yaşayacağız” dedi.
Zafer Meydanı Projesinin 1 hafta gecikmeli olarak başladığını söyleyen Başkan Işık: “Normalde 180 günlük sözleşme kapsamında bir proje bu. Ama özellikle şehrimizin meydanı olması ve yüzüncü yıl kutlamaları nedeniyle 30 Ağustos tarihinin Kütahya’mız ve Türkiye için çok önemli bir tarih olması nedeniyle, Allah nasip ederse 30 Ağustos itibarı ile yüzüncü yıl hediyesi olarak şehrimize meydanımızı yetiştireceğiz. Şu an çinili vazonun olduğu alanda havuz imalatı başlıyor. Kütahya’mızdan bir tane talipli çıkarak ben burayı yaparım demedi. Ama biz kim bu işi yapıyorsa bulup getirdik. Sadece meydan değil, meydana bağlı olan tüm yollarımızda 1. Etap’a dahil edilen bir proje. 95 bin metrekare olan bir alanda 2-3 aylık bir sürede şehrimizi yenilemiş olacağız. Çok heyecanlıyız, mutluyuz. Hep beraber zaferin yüzüncü yılında böyle bir projenin haklı gururunu yaşayacağız. Bu birkaç aylık sürede tüm hemşerilerimizden biraz sabırlı olmalarını rica ediyoruz. Bu 50, 60 yıllık bir meydanın yenilendiği bir proje” şeklinde konuştu.
“MERKEZ PAZAR YERİNDE ORTA YOLU BULACAĞIZ”
Alim Işık, merkez pazar yerine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Pazar yerinin 50 yıllık geçmişe sahip olduğunu söyleyen Başkan Işık: “Geçmişte birçok işlerden geçmiş, en son pazar olarak kullanılmıştır. Buranın yıkımıyla ilgili süreç tamamlanmak üzere yıkıldıktan sonra, yeniden bir değerlendirme yapılıp oraya mutlaka en az bir katlık otopark yapacağız. Mümkün olursa iki kat otopark yapmayı planlıyoruz. Üzerine de bir pazar yeri. Anıtlar kurulunun da onayladığı, gerek kamuoyu gerekse sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarından buranın açık kalması yönünde bize talepler gelmeye başladı. Bir alternatif arama sürecini de başlattık. Burada cumartesi ve çarşamba günü kurulan pazar yerleri açısından yeni bir alternatif bulabilirsek, buranın üzerini kapatmadan şehrimize kazandırmayı planlıyoruz. Ama orta yolu bulacağız.
CUMHURİYET CADDESİ KAMUOYUNA SUNULACAK
Yıllar önce trafiğe kapatılan Cumhuriyet caddesinin şehrin kıymetli caddelerinden biri olduğunu belirten Alim Işık: “Alternatifi olmayan ve bugüne kadar da birçok hemşerimizin zaman geçirdiği bir caddemizdi. Ama takdir edersiniz ki Kütahya’yı boydan boya ikiye bölen ana ulaşım güzergâhının ortasında baypas yapılmış, kapatılmış bir alandır. Bundan dolayı da son 10 yıldır şehrimizin trafik sorunu arttı. Bir taraftan otopark eksikliği bir taraftan ana güzergâhların kapalı olmasından dolayı yan arterlerde ciddi şişmeler oldu. Şimdi, Allah nasip ederse bu Zafer Meydanı projesini bitirip trafiğe açıldıktan sonra buradaki seyre göre değerlendireceğiz. Şu an iki alternatif çalışmamız hazır. İlki; ortadan tek şerit halinde Ulucami’ye kadar belli saatlerde toplu taşıma araçlarına açılacak bir alternatif. İkincisi; hiç açılmadan yine kapalı tutularak düzenlenecek. Bu konuyu Zafer Meydanı açıldıktan sonra kamuoyuna soracağız. Çıkan sonuca göre bir referandum yapacağız. Kapalımı kalsın yoksa tek yönlü ortadan bir şerit halinde seviye farkı olmadan günün belli saatlerinde kullanılabilecek şekilde bir projeyi mi onaylarsınız? Diye vatandaşımıza soracağız. Çıkan sonuca göre de hemen bu yıl içersin de 2. etap aşamasında değerlendirip Zafer Meydanı ile bütünlenecek bir şekilde şehrimize kazandıracağız” diyerek sözlerini tamamladı.

ZAFER MEYDANI 30 AĞUSTOS’A YETİŞECEK

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!