Yerli Yapay Zeka Main GPT Nedir? Nasıl Kullanılır?

HAVELSAN, üretken yapay zeka alanında kendi geliştirdiği MAIN GPT ile dikkat çekiyor. İşte MAIN GPT'ye dair detaylar...

Yerli Yapay Zeka Main GPT Nedir Nasıl Kullanılır
service

HAVELSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin önemli AR-GE kuruluşlarından biri olarak, üretken yapay zeka alanında kendi geliştirdiği MAIN GPT ile dikkat çekiyor. Bu yerli yapay zeka girişimi, OpenAI’nin ChatGPT modelinin popülerleşmesiyle beraber gelen taleplere cevap veriyor.

MAIN GPT Nedir?

MAIN, “Multifunctional Artificial Intelligence Network” (Çok Fonksiyonlu Yapay Zeka Ağı) ifadesinin kısaltmasıdır. Bu, MAIN GPT’nin sadece tek bir alanda değil, çeşitli alanlarda üretkenlik gösterebilen bir yapay zeka aracı olduğunu gösterir. İlk sürümü, diğer GPT modellerindeki temel özellikleri barındırmaktadır. Metin tabanlı kullanım ile yazılı sorulara yanıt verebilen MAIN GPT, ilerleyen dönemlerde sesli ve görsel yanıtlar verebilme kapasitesine de sahip olacaktır.

Özellikleri ve Kullanım Alanları

HAVELSAN Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ürün Mühendisi Osman Kavaf, MAIN GPT’nin metni saniyeler içinde özetleme, açık kaynaklı verilerden bilgi toplama ve hatta kod yazma gibi özelliklere sahip olduğunu belirtti. Bu temel fonksiyonların gelecekte daha da çeşitlendirilebileceği vurgulanıyor.

Kullanıma Başlama Tarihi ve Hedefler

MAIN GPT, 1 Şubat tarihi itibarıyla kullanıcılara erişilebilir olacak. HAVELSAN CEO’su Mehmet Akif Nacar, MAIN GPT’nin doğal dil işleme yöntemleri kullanarak öğrendiği bilgilerden ve geniş ölçekli verilerden yararlanarak yeni içerikler oluşturabileceğini ifade etti. İlk aşamada kamu ve askeri alanda kullanılması planlanan MAIN GPT, yerli ve milli bir girişim olarak Türkiye’nin yapay zeka teknolojilerindeki bağımsızlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

Yerli Yapay Zeka Main GPT Nedir? Nasıl Kullanılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!