Yaya yolu ve kaldırımlarda yeni dönem

Yaya yolları ve kaldırımlarda güvenli ve erişilebilirlik odaklı düzenlemeler yapılacak.Yaya kaldırımları en fazla 15 cm yüksekliğinde olacak.

Yaya yolu ve kaldırımlarda yeni dönem
service

Yeni yönetmelikle birlikte yaya kaldırımları en fazla 15 cm yüksekliğinde olacak. Herhangi bir sokağın darlığına veya genişliğine bakılmaksızın yürüme alanı 1,5 metreden dar olmayacak. Bu düzenlemeler, yaya trafiğini daha güvenli ve erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor.

Ayrıca, yaya yollarının ve kaldırımların tasarım kalitesinin artırılması amacıyla projelerin İdare tarafından hazırlanması gerekecek. Böylece hatalı uygulamaların önüne geçilerek, yürüyüş alanları daha erişilebilir hale gelecek.

Yaya yollarında engel ve çukurlara müsaade edilmeyecek, düşme tehlikesi olan bölgelere uygun önlemler alınacak. Ayrıca, kaldırım ve yaya yollarının aydınlatılmasında belirtilen kurallara uyulacak.

Engelli erişimini kolaylaştırmak için kaldırım rampaları ve hissedilebilir yüzey uygulamaları yaygınlaştırılacak. Kaldırım ve yaya yolu zeminlerinde kaymaz malzemeler kullanılacak.

Bunların yanı sıra, şehirlerin peyzajını geliştirmek ve yeşil alanları artırmak amacıyla kaldırım ve yaya yolları boyunca ağaçlarla yeşil koridorlar oluşturulacak.

Sel ve su baskını riskine karşı yağmur suyu drenajını kolaylaştırıcı önlemler alınacak, yağmur suyunun toprağa karışmasını sağlayacak şekilde kaldırımlara yağmur bahçeleri yapılacak. Bu düzenlemeler, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren imar planı olan bölgelerde uygulanacak.

Yaya yolu ve kaldırımlarda yeni dönem

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!