Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

YAŞANAN LOJİSTİK SIKINTISINA KÜTAHYA’DAN ÇÖZÜM GELDİ 500 KONTEYNER TRAVERTEN, MİAMİ YOLCUSU

Kütahya’da mermer üretimi gerçekleştiren

Kütahya’da mermer üretimi gerçekleştiren bir firma, ülkemizde yaşanan lojistik sıkıntısını bertaraf etmek için harekete geçti. Firma, konteyner temininde yaşanan sorunlar nedeniyle 500 konteyner traverteni Amerika’ya götürmek için 5 ambarı olan bir açık gemi kiraladı.

Çin’in sıfır koronavirüs vakası politikası sebebiyle liman şehri Şangay’da uyguladığı tam kapanma tedbirleri, yükselen lojistik maliyetler ve boş konteyner yetersizliği, üreticilere büyük darbe vurdu. Ürünlerini müşterilerine ulaştırmada sorun yaşayan Kütahyalı firma çözümü gemi kiralamakta buldu.

ZORLU YOLCULUK BAŞLADI

Kütahya’da faaliyet gösteren Hürok Mermer Grubu da lojistik sorunundan olumsuz etkilenen firmalar arasında yer aldı. Kütahya’da üretilen ve Amerika’daki depolara gönderilmesi gereken travertenlerin nakliye aşamasında yaşanan sorunlar nedeniyle kendi çözümünü yaratan firma, yaklaşık olarak 250 bin metrekarelik işlenmiş traverteni Amerika’ya götürmek için 5 ambarı olan bir açık gemi kiraladı. Travertenler beş gün içinde 500 Tır ile İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Nemrut Limanına gönderildi ve başarıyla tamamlanan organizasyonun ardından gemimin zorlu yolculuğu başladı.

“ÜRETTİĞİMİZ ÜRÜNLERİ MÜŞTERİLERİMİZE ULAŞTIRAMADIK”

Organizasyona dair Kütahya Ekspres’e bilgi veren Hürok Mermer’in Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Olçar yaşanan süreci anlattı. 2001 krizi sonrasında ihracata büyük önem verdiklerini ifade eden Olçar: “Kriz sonrasında başta Amerika olmak üzere dünyanın 43 ülkesine ihracat yapmaya başladık. Fakat pandemi süreci sonrasında yaşanan lojistik ve konteyner sıkıntılarından dolayı ürettiğimiz ürünleri yeterince ve zamanında müşterilerimize ulaştıramadık. Amerika’daki büyük oğlum Kamil Olçar beni arayıp bir gemi kiralamayı düşündüğünü söyledi. Konteynır yüküne alışık olduğumuz için bana ilk etapta zor geldi. Hep birlikte oturup ürettiğimiz ürünleri açık olarak gemiye yükleyip lojistiği kendimiz çözmeye karar verdik ”dedi.

YÜKLEME İŞLEMİ 5 GÜN SÜRDÜ

Olçar, geminin kiralanması, lojistik, tırların temini, yükleme ve yerleştirme üzerine detaylı bir çalışma yaptıklarını belirtti. Bütün işlemler tamamlandığında 50 bin ton kapasitesi bulunan George isimli gemiyi kiraladıklarını söyleyerek: “500 konteyner malı önce tırlarla Aliağa limanına ulaştırdık. Bu işlem tam 5 gün sürdü. Oğullarım bu organizasyonda çok başarılı işler yaparak bana büyük bir gurur yaşattılar. Bu operasyonda fabrikadaki çalışma arkadaşlarımızın ve diğer tedarikçi kardeş firmalarımızın da payı büyüktür. Onlara da ayrıca katkıları için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİM AZ, MALİYET FAZLA”

Ülkenin kurtuluşunun ihracatta olduğuna vurgu yapan Hüsnü Olçar, ihracat seferberliğine hazır olduklarını belirtti. Olçar: “Her şeyi devletten beklemek durumunda değiliz. Biz kendimiz çalışarak zor olanı başarmak zorundayız” dedi. Lojistik sıkıntısının 2022 yılı sonuna kadar süreceğini öngören Olçar, yaşanan sıkıntılar nedeniyle ülkede üretimin azaldığını, bu nedenle maliyetlerin arttığını da sözlerine ekledi.

2-3 AY OLAN SÜREYİ 1 AYA İNDİRDİLER

5 gün yükleme işleminin ardından geminin 9 Mayıs’ta yola çıktığını açıklayan Hüsnü Olçar, geminin yolculuğunun 32-33 gün olarak planlandığını söyledi. Normalde 2-3 ay gibi olan bu yolculuk sürecini kiraladıkları gemi ile mümkün olan en kısa süreye indirdiklerini belirterek: “Geminin sağ salim varışı itibariyle gemideki yükün tamamı Florida eyaletine bağlı Muami Limanından yine Florida eyaletinde bulunan kendi depomuza indirilecek” ifadelerini kullandı.