X Hastalığına Karşı Hazır mıyız?

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19'den çok daha ölümcül olduğu iddia edilen X hastalığına karşı hazırlıklı olma çağrısında bulundu.

x hastaligina karsi hazir miyiz.
x hastaligina karsi hazir miyiz.
service

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, küresel sağlık topluluğunu endişelendiren bir açıklama yaparak, Covid-19’den çok daha ölümcül olduğu iddia edilen X hastalığına karşı hazırlıklı olma çağrısında bulundu.

Mayıs Ayına Kadar Pandemi Anlaşması Umutları

Ghebreyesus, X hastalığına karşı mücadele için ülkeler arasında bir pandemi anlaşması yapılmasını umut ettiğini belirterek, bu anlaşmanın mayıs ayına kadar gerçekleşebileceğini dile getirdi. Sağlık lideri, bu birlikteliğin karşılaşılabilecek tüm zorlukları ve çözümleri bir araya getirebileceğini vurguladı.

Bilinmeyen Bir Tehdit: X Hastalığı

DSÖ Genel Direktörü, 2018’de ilk kez ortaya çıkan ve henüz tam olarak anlaşılamayan X hastalığına dikkat çekti. Ghebreyesus, bilinmeyen bir hastalıkla karşılaşmanın “ne zaman” olacağı konusunda bir belirsizlik bulunduğunu, bu nedenle “hazırlıklı olmak” gerektiğini ifade etti.

Hazırlıksız Yakalanmamalıyız: “Hastalık X’e Hazırlanmak”

Ghebreyesus, “Hastalık X’e Hazırlanmak” adlı bir panelde konuşarak, bazı bilinmeyenlere karşı hazırlıklı olmanın önemini vurguladı. COVID-19’un bir tür “X hastalığı” olabileceğini belirterek, bu deneyimden çıkarılabilecek dersler olduğunu söyledi.

DSÖ’nün Pandemi ve Salgınla Mücadele Çabaları

DSÖ’nün, diğer küresel kuruluşlarla birlikte hareket ederek büyük pandemilere karşı hazırlık çalışmalarına devam ettiğini açıklayan Ghebreyesus, pandemi fonu, aşı eşitliği sağlama çabaları, mRNA aşı teknolojisi transfer merkezi ve pandemi ve salgın istihbarat merkezi gibi girişimlere dikkat çekti. Bu çabaların, kaynakları daha fazla olan ülkelerle dayanışmayı artırmayı, aşı eşitsizliğini azaltmayı ve pandemi yönetiminde uluslararası işbirliğini güçlendirmeyi hedeflediğini belirtti.

X Hastalığına Karşı Hazır mıyız?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!