Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

VALİ ÇELİK: “VAKA TAKİBİ ŞİDDETİ YÜZDE 70 AZALTTI”

Alkol, madde ve kumar

Alkol, madde ve kumar bağımlılığının şiddeti tetiklediğini kaydeden Vali Ali Çelik, bağımlılığın tedavisiyle aile içi ve kadına yönelik şiddetin önemli ölçüde önüne geçildiğini söyledi. Takip edilen 150 şiddet vakasının faillerinin bağımlı bireyler olduğunun altını çizen Vali Çelik, “150 vakada; vaka bazlı analiz, takip sistemi, zorunlu tedaviyle şiddet oranı yüzde 70 azaldı” dedi.

Vali Ali Çelik, Yeşilay Kütahya Şubesinin çay davetini geri çevirmedi. Çelik, İl Jandarma Komutanlığındaki iftarın ardından Yeşilay yönetimi ve gönüllüleriyle bir araya geldi. Vali Ali Çelik’in Yeşilay ziyaretindeki gündemi aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmaları ile bağımlılıkların şiddet davranışı üzerindeki etkisi oldu.

“ŞİDDET ÖYKÜSÜ BAĞIMLILIKLA BİRLEŞİYOR”

Şiddetin ortaya çıkmasını tetikleyen en önemli etkenin bağımlılıklar olduğunun altını çizen Vali Ali Çelik: “Her hafta yaptığımız aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele toplantılarımızda yakinen takip ettiğimiz şiddet öyküsüyle bağımlılık öyküsünün birleştiği 150’ye yakın şiddet faili erkek var. Zorunlu tedavi ve diğer tedavi yöntemleri de uygulandığında takibini yaptığımız 150 vakada kadına şiddetin yüzde 70 civarında azaldığını gördük. Periyodik olarak sağlık tedbiri kararları aldırıp şiddet faillerinin psikiyatrist ve psikologlarla görüşmelerini sağlıyoruz. YEDAM da bu işin bir parçası. Yeşilay’ın bu anlamda gayretine ihtiyacımız var” diye konuştu.

“LÜTFEN KADES’İ İNDİRİN VE TEŞVİK EDİN”

Yeşilay’ın kadın gönüllülerine KADES uygulamasını indirip indirmediklerini de soran Vali Çelik, “Bazen çok talihsiz olaylarla karşı karşıya kalınabiliyor. Duamız, temennimiz bu tarz olayların yaşanmaması ama hayatın gerçekliği içinde zorluklar var. Dolayısıyla KADES’i telefonlarınıza indirir, teşvik de ederseniz çok mutlu oluruz” dedi.

“GENÇLERİMİZİN TAVSİYESİ VE ROL MODELLİĞİ ÇOK DEĞERLİ”

Bağımlılıkla mücadelede Yeşilay gönüllülerinin özellikle de gençlerin örnek rol model olmalarının önemine dikkat çeken Vali Çelik, “Gençlerimizin akranlarına vereceği tavsiye ve desteklerin madde bağımlılığıyla mücadelede daha değerli olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla gençlerimizin üniversitelerde, liselerde üstleneceği rol modellik ve tavsiyeler çok değerli. Bireysel bir başarı yok bu işin sonunda, elde ettiğiniz her kazanım toplum yararına. Ulaştığınız, dokunduğunuz, bağımlılıktan kurtulmaya ikna ettiğiniz her insan sayısı çok değerli” ifadelerini kullandı.