VALİ ÇELİK: “NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞINA İHTİYAÇ VAR”

featured
service

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde (KSBÜ) Adli Bilimler Sempozyumu açılış programı gerçekleşti. Adli bilimlerin üzerine çalışılması, yoğunlaşılması gereken bir alan olduğunu söyleyen Vali Ali Çelik: “Adli bilimler alanında uzmanlaşmış, nitelikli insan kaynağına çok ciddi ihtiyacımız var. KSBÜ Adli Bilimler Bölümü bu alandaki açığı kapatmak için başlangıç olacak” dedi.

Açılış programına Vali Ali Çelik, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, DPÜ Rektörü Kazım Uysal, protokol üyeleri, emniyet mensupları, akademik ve idari personel, basın mensupları ile öğrenciler ve davetliler katıldı. Program Ferace Zeybeği gösterisi ve müzik dinletisi ile başladı. Ardından açılış konuşmalarına geçildi.

SEMPOZYUMUN ÖNEMİ VURGULANDI

KSBÜ Adli Bilimler Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Harun Şener yaptığı konuşmada, Türkiye’de devlet üniversitelerinde KSBÜ Adli Bilimleri Bölümünün bu alanda ilk olduğunu belirterek, bölüm hakkında bilgi verdi.  Sempozum Başkanı ve Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği (AKTOD) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu ise adli bilimlerin dünyada gelişmekte olan bir alan olduğunu vurgulayarak, sempozyumun öneminden bahsetti.

VALİ ÇELİK: “KSBÜ AÇIĞI KAPATACAK”

Adli bilimler alanında nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Vali Ali Çelik, “Devletlerin varoluşunun en temel yaklaşımlarından birisi insanlarının güvenlik arayışıdır. Çok sık kullanılan tabir son dönemlerde, özellikle adli yargı mercilerinde suçla mücadele ederken ya da suçu kişiyle ilişkilendirirken delilden suçluya gitmek, suçu delillendirerek ortaya koymaktır. Bu insanlığın en temel yaklaşımı olan güvenlik arayışının vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir. Bugünün dünyasında özgürlükler, haklar kavramının da hepimiz için ne kadar değerli olduğunu görüyoruz. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun da ifade ettiği gibi, adli bilimler üzerine çalışılması, yoğunlaşılması gereken bir alan. Adli bilimler alanında uzmanlaşmış, nitelikli insan kaynağına çok ciddi ihtiyacımız var. KSBÜ Adli Bilimler Bölümü bu alandaki açığı kapatmak için başlangıç olacak” diye konuştu.

KAVUNCU: “ULUSLARARASI STANDARTLARDA PERSONEL YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu adli bilimler alanında duyulan ihtiyaç konusunda bilgi vererek, “Dünyada gelişmekte olan bu alan ile ilgili yeni yöntemlere, yeni kavramlara ihtiyaç var. Artık suçun tanımı değişti. Bunları da araştırma kurumları yapar. Biz de üniversite olarak bu alana katkı sunmak istedik. Daha önce İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile görüştüğümde, ‘Hocam bu alanda çalışmalar gerçekleştirin.’ dedi. Biz de o doğrultuda başladık. Gerekli altyapıları hızla tamamlıyoruz. Ülkemizde bu alanda yeni bir meslek grubu oluşuyor. Nereye varmak istiyoruz? Adli bilimler alanında uluslararası standartlarda iyi personel yetiştirmek istiyoruz” dedi.

KAPLAN BOMBA İMHA ROBOTU TANITILDI

Vali Çelik, sempozyumun ardından Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığının tanıtım stantlarını ziyaret etti. Bomba imha ve olay yeri inceleme ekiplerinin teçhizatlarını da inceleyen Vali Çelik ile protokol üyeleri, ‘Kaplan Bomba İmha Robotu hakkında bilgiler aldı. Kaplan’ın ASELSAN tarafından üretildiğini dile getiren Vali Çelik, el yapımı patlayıcıların zorlu koşullar altında, güvenli bir mesafeden etkisiz hale getirilmesi için üretilen bomba imha robotunun en önemli özelliklerinin gücü, sağlamlığı ve kullanım kolaylığı olduğunu söyledi. Adli Bilimler Sempozyumu bugün sona eriyor.

VALİ ÇELİK: “NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞINA İHTİYAÇ VAR”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!