Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

VALİ ÇELİK: “DÜNYA EVİMİZ, ONA İYİ BAKMALIYIZ”

Vali Ali Çelik, Kütahya

Vali Ali Çelik, Kütahya Belediyesi bahçesinde düzenlenen Çevre Şöleni’ne katıldı. Programda bir konuşma yapan Vali Çelik: “Doğal kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanmalıyız. Dünya’nın evimiz olduğu, ona iyi bakmamız gerektiğini anlatmamız lazım” dedi.

Vali Ali Çelik, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, protokol üyeleri, gençler ve çocuklar, Valilik önünden Belediyeye yürüdü. Yürüyüşe katılan çevreci çocuklar çevre temizliğine dikkat çeken pankartlar taşıyarak temiz çevre sloganları attılar.

SIFIR ATIK VE GERİ DÖNÜŞÜM STANTLARI AÇILDI

Bu yıl “Sıfır Atık” temasıyla kutlanan Çevre Haftası kapsamında düzenlenen Çevre Şöleni’nde, sıfır atık yöntemiyle çalışan firmalar ve okullar açtıkları stantlarla yaşanabilir dünyanın önemine dikkat çektiler. Stantları ziyaret eden Vali Çelik, ürünler ve çalışmalar hakkında firma yetkililerinden bilgiler aldı.

ÇELİK: “ÇEVRE HASSASİYETİMİZİ VE FARKINDALIĞIMIZI ARTIRMALIYIZ”

Yaşanabilir bir çevre için çağrıda bulunan Vali Ali Çelik, başta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm vatandaşların çevre hassasiyetlerini artırmayı, farkındalık oluşturmayı ve çevreye olan bakış açısını güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

“42 BİN AĞAÇ KESİLMEKTEN KURTARILDI”

Sıfır Atık Projesi hakkında da katılımcıları bilgilendiren Vali Ali Çelik, “İsrafın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüşümünün sağlanması amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayeleri ve öncülüğünde 2018 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında; ilimizde bugüne kadar 10 bin 500 ton atık, kaynağında ayrıştırılarak ekonomiye kazandırıldı. Bu sayede yaklaşık 42 bin adet ağaç kesilmekten kurtarıldı, 70 bin  metreküp su tasarrufu yapıldı ve bin 100 ton sera gazı salınımı önlendi” açıklamasında bulundu.

“DOĞAL KAYNAKLARIMIZI ETKİN VE VERİMLİ KULLANMALIYIZ”

Dünya’nın bir kapasitesi olduğunu belirten ve doğal kaynakların sınırlılığının altını çizen Vali Ali Çelik, farkında olmadan sürdürülen yerlere çöp atma gibi alışkanlıkların çevreye olan zararına vurgu yaptı. Sorumluluk ve duyarlılık kavramlarının altını çizen Vali Çelik, “Doğal kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanmalıyız. Dünya’nın evimiz olduğu, ona iyi bakmamız gerektiğini anlatmamız lazım” şeklinde konuştu.

IŞIK: “ÇÖPLER ENERJİ ÜRETİMİNDE KULLANILIYOR”

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ise, “Kütahya Belediyesi olarak ilk işimiz 2019 yılında göreve gelir gelmez çevreyi kirleten araçlardan belediyemizi ve şehrimizi kurtarmak için çalışmaya başladık. Şükürler olsun 2020 yılı Ocak ayından itibaren sıfır araçlarla Kütahya Belediyesi kendi mücavir alanı içerisindeki çöplerini kiralık araçlar yerine kendi malı ile toplamaya ve onları ilgili toplama merkezlerinden alıp, enerji üretim alanının bulunduğu yok etme merkezine taşımaya başladı” dedi.

“GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ SON AŞAMADA”

Ambalaj atık geri dönüşüm tesisinin son aşamaya geldiğini ifade eden Başkan Işık, “2021 yılı Eylül ayında Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm Tesisi için yap işlet devret modeliyle 5 yıllığına ihaleyi yaptık ve şu anda son aşamaya gelen bir tesise kavuşmak üzereyiz. Sokaklarda çöp kutusundan ayrıştırılan ambalaj atıklarını belli yerlerde toplayıp geri dönüşüm sağlayacak şekilde bir planlamaya başlıyoruz. Allah nasip ederse bu yıl pilot proje olarak 1 buçuk milyon lirası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan hibe olmak üzere 5 milyon TL’lik bir ön yatırımla Sıfır Atık Projesini Kütahya merkezde başlatacağız” diye konuştu.

1.4 MEGAVATLIK GERİ ENERJİ KAZANIM MERKEZİ 2.8 MEGAVATA ÇIKARTILDI

Toplanan çöplerden enerji elde edildiğini ve bu enerji gücünü büyütmeyi hedeflediklerini dile getiren Başkan Işık: “Ayrıca çöplerimizin toplanıp imha merkezine getirildiği yerde kurulmuş olan daha önceki 1.4 megavatlık Geri Enerji Kazanım Merkezi 2.8 megavata çıkartılarak çöplerimizden daha fazla enerjinin Kütahya Belediyemiz ve diğer belediyelerimizin ortak olduğu Özel İdaremizin de içinde bulunduğu Katı Atık Merkezi Birliği tarafından büyütülmesi sağlanacak. Çöp toplama ve onu değerlendirme, geri dönüştürme gibi faaliyetleri önemsiyoruz. Bu amaçla da geçen meclisimizde yeni bir müdürlüğü ihdas ettik. Belediyemiz İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’müzün hayırlı olmasını diliyorum” diyerek sözlerine son verdi. Konuşmaların ardından resim, kompozisyon yarışmalarından dereceye giren öğrencilerin ödüllerini Vali Ali Çelik ile Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık verdi. Şölen, çocukların geri dönüşüm defilesi ve halk oyunu gösterilerinin ardından sona erdi.