Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

UYSAL: “BAĞIMLI İNSAN, ESİR İNSANDIR”

Tavşanlı’da ilk kez Bağımlılıkla

Tavşanlı’da ilk kez Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda bir konuşma yapan DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal: “Bağımlı insan, esir insandır; adeta köle insandır. Bundan dolayı bağımlılıkla mücadeleyi çok önemli görüyorum” dedi.

DPÜ Gelişim Stratejileri Araştırma Merkezinin yürütücülüğünde ve Tavşanlı Kaymakamlığı himayelerinde Tavşanlı ilçesinde ilk kez Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı gerçekleştirildi. Tavşanlı Belediyesi Kültür Sarayı’nda düzenlenen ve iki gün süren çalıştaya Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Akar ile Furkan Dinçer’in yanı sıra çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

“TOPYEKÜN YÜRÜTÜLMESİ GEREKEN BİR MÜCADELE”

Moderatörlüğünü DPÜ Gelişim Stratejileri ve Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Cırık’ın yaptığı toplantılarda ilgili kurumların ve STK temsilcilerinin sunumları gerçekleştirilerek katılımcıların form doldurması istendi ve katılımcılara “Siz olsaydınız mücadele için ne yapardınız?” sorusu yöneltildi. Kaymakam Erdoğan Kanyılmaz çalıştayda yaptığı konuşmada, dünyanın en önemli mücadelelerinden birisi olan bağımlılıkla mücadelenin sadece kolluk kuvvetleriyle değil tüm kurumlar, sivil toplum kuruluşları ile birlikte topyekûn yürütülmesi gereken bir mücadele olduğunu, yapılan bu çalışmalarda vatandaşların ve görevlilerin bağımlılıkla mücadele konusunda her türlü öneri ve taleplerine açık olduklarını, en ufak bir bilgi kırıntısının bile paylaşmalarının önemli oluğunu dile getirdi.

“BAĞIMLILIK ÇEŞİTLERİ ESKİYE GÖRE ÇOK ARTMIŞ”

Çalıştaya çevrim içi bağlantıyla katılan Prof. Dr. Kâzım Uysal, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bağımlılık çeşitleri eskiye göre çok artmış. Günümüzde bağımlılık denince sadece esrar, eroin, sigara gibi maddelere olan bağımlılık anlaşılmamalı. Yeni yeni sentetik kimyasallar çıkıyor. Sanal bağımlılık, ekran bağımlılığı veya dijital bağımlılık da günümüzün önemli bağımlılık çeşitlerindendir. Bağımlılık, nice canlar yakmakta, nice yuvalar yıkmaktadır. Sosyal hayatı zehirlemekte, milletleri perişan etmektedir. Bundan dolayı bağımlılıkla mücadele eskiye göre çok daha önem arz etmektedir.

“BAĞIMLILIKLA MÜCADELEYİ ÇOK ÖNEMLİ GÖRÜYORUM”

“Bağımlı insan, esir insandır; adeta köle insandır” diyen Rektör Kazım Uysal: “İradesi esir alınmış insandır. Bu öyle bir esaret ki, bazen soğuk kış günlerinde sıcacık evi terk ettirir, bazen kış günü sokakta ve kaldırımlarda yatırır. Bazen anne ve babanın canına kıydırır, insanı anne ve baba katili yapar. Bundan dolayı bağımlılıkla mücadeleyi çok önemli görüyorum. Bir bağımlı insanın kurtarılmasının bir köle azat etmek kadar değerli olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı bir insanı bağımlılıktan kurtarmanın o insana yapılabilecek en büyük iyilik olduğuna inanıyorum. Peygamberimiz (sav.) ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır’ buyuruyor. Bundan dolayı bağımlılıkla mücadele eden insanları insanların en hayırlısı olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

“İNSAN KENDİNE EMANET EDİLEN BEDENİNE ZARAR VERMEMELİ”

İnsanın intihar etmesi veya başkasını öldürmesinin büyük günah olduğunu kaydeden Rektör Kazım Uysal: “İnancımıza göre canı Allah verir ve ancak Allah alır. Vücut emanettir, mülkümüz değildir. Bundan dolayı mülk sahibi olan Allah’ın isteği dışında kullanamayız, zarar veremeyiz. Bir insan ne kendi canına ne de başkasının canına kıyamaz, hayatına son veremez. Hâlbuki bağımlılık yapan her faktör emanet olan vücuda zarar verir ve ölümü zamana yayar. Bundan dolayı bağımlı insan intiharı zamana yayan insandır. Günahtır, yasaktır. Mesela sigaranın ömrü kısalttığı artık bilimsel bir gerçektir. Sigara içen bir insan, intiharı zamana yayan insandır. Diğer bağımlılık yapan maddeler de böyledir. Bundan dolayı bağımlılıkla mücadele eden kişi ve kurumlar intihara kalkışan insanlar için kurtarıcı gibi görev yapıyorlar” şeklinde konuştu.  İki oturumda gerçekleştirilen ilk gün toplantılarında 9 katılımcı konuşma yaparken ünlü psikolog Özge Kalkan, Bağımlılıkta Ailenin Rolü başlığıyla salondakilere hitap etti. Çalıştay hediye sunumu ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.