Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ULAŞIMA ZAM YOLDA!

Kütahya Belediyesi Nisan Ayı

Kütahya Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantıda otobüsçü esnafının ulaşıma zam talebi gündem geldi. Mevcut bilet tarifelerine 3’er liralık artışın istendiği talebin fazla olduğunu düşünen Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve meclis üyeleri, daha makul bir ücretin hesaplanması için talebin komisyona havale edilmesinde karar kıldı.

Kütahya Belediyesi 4. Dönem 4. Olağan Belediye Meclis toplantısı Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık başkanlığında gerçekleştirildi. 53 maddenin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda, gelen zamlar nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşadıklarını belirten otobüsçü esnafının zam talebi de müzakere edildi.

ERSİN AÇIKEL İSTİFA ETTİ

Gündem maddelerine geçilmeden önce Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, belediye meclis üyelerini iki konu hakkında bilgilendirdi. İlk olarak Belediye Kanunun 25. Maddesi gereğince oluşturulan Denetim Komisyonun hazırladığı rapor meclis üyelerine sunuldu. İkinci bilgilendirme konusu olarak meclise bilgi veren Başkan Işık, istifa eden meclis üyesi Erçin Açıkel’in yerine Ali Duman’ın görevine başladığını söyledi ve Duman’a görevinin hayırlı olmasını diledi.

BİLET BAŞINA 3’ER LİRALIK ZAM TALEBİ

Meclisin gündem konularından biri de toplu ulaşıma zam talebi oldu. Kütahya Minibüsçüler Servis Araçları ve Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanlığı yolcu taşımacılığı genel giderlerinin artması, yakıt giderlerine gelen zamlar nedeniyle fiyat tarifesinde değişikli talep etti. Esnaf odasının zam talebi kabul edildiği takdirde tam biniş bilet 4,30’dan 7,30’a; üniversite öğrencisi 3,75’ten 6,75’e; ikamet kart üniversite öğrencisi 3,20’den 6,20’ye; lise öğrencisi 3,10’dan 6,10’a; aktarma da 1,50’den 3,50 TL’ye çıkacak. 5 lira 50 kuruş olan tek kullanımlık bilet fiyatı ise 8 lira 30 kuruş olacak.

BAŞKAN IŞIK TALEBİ YÜKSEK BULDU

Esnaf Odası tarafından talep edilen zamlı fiyatların bilet bedelinden fazla olduğunu aktaran Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, yeni fiyat tarifesinin komisyonda görüşülüp karara bağlanmasının daha uygun olduğunu açıkladı. Işık: “Komisyonumuz hem yakın illeri hem de bizimle aynı statüde olan B8 grubundaki tüm illerdeki birim kilometre başına ücretleri çalıp en doğru kararı alacaktır. İki tarafı da düşünmek zorundayız. Hem vatandaşımızı hem de esnafımızı” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞI SIKINTISI ESNAFTAN BÜYÜK”

CHP, MHP ve AK Parti meclis grupları da zam talebi üzerine görüşlerini bildirdi. CHP grubu adında söz alan İlyas Sivri, ilgili komisyonda bir ön çalışma yapılma yapılarak rapor hazırlanması gerektiğini kaydetti. MHP Grubu adına konuşan Süleyman Çankaya ise: “Memleketimizin durumu malum. Esnafımızın bazı sıkıntıları var evet, ama vatandaşın sıkıntıları daha fazla. Yakın iller göz önüne alınarak uygun bir şekilde zam yapılmalı” açıklamasında bulundu. CHP ve MHP meclis üyeleri ile aynı fikirde olduklarını kaydeden AK Parti Meclis Üyesi Osman Zeybek de: “Elbette otobüsçü esnafı zor durumda. Ama meclis üyeleri olarak halkın refahını düşünmek zorundayız” şeklinde konuştu. Yapılan müzakerenin ardından zam talebi oy birliği üzere değerlendirilmek üzere komisyona havale edildi.