Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ULAŞIM ZAMMINDA UZLAŞILAMADI

Nisan Ayı Belediye Meclis

Nisan Ayı Belediye Meclis Toplantısında gündeme gelen ulaşıma zam talebinde uzlaşma sağlanamadı. Plan ve Bütçe Komisyonunun belirlediği yeni fiyat tarifesi otobüs esnafını memnun etmedi. Zam oranını düşük bulan esnafın talebi üzerine yeniden görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Kütahya Belediyesi Mayıs Ayı Belediye Meclis Toplantısı yapıldı. Belediye meclis salonunda yapılan toplantı Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın şehir dışında olması nedeniyle Başkan Vekili Abdullah Damcı başkanlığında yapıldı. Toplantıya meclis üyelerinin yanı sıra zam talebinde bulunan otobüs esnafı da katıldı. 42 maddenin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda, Nisan ayında Plan ve Bütçe Komisyonuna aktarılan şehir içi ulaşıma zam talebi de istişare edildi.

ESNAF, KOMİSYON KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından belirlenen yeni fiyat tarifesi meclise sunuldu. Buna göre; esnafın 7 lira 30 kuruş olmasını istediği 4 lira 30 kuruşluk tam binişin 4 buçuk lira; 6 lira 10 kuruş olması istenen 3 lira 10 kuruşluk ilkokul-lise öğrencisi biletinin ve 6,75 olması talep edilen 3 lira 75 kuruşluk üniversite öğrencisi biletinin sabit kalmasına karar verildi. Açıklanan tarifenin ardından söz alan Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Enver Erdoğan: “Plan Bütçe Komisyonumuz tam detaylı olarak çalışamadı herhâlde. Ben öyle görüyorum” diyerek talebin yeniden görüşülmek üzere komisyona aktarılmasını talep etti.

“BIRAKIN AİLE GEÇİNDİRMEYİ, MAZOT ALMAYA KORKUYORUZ”

Başkan Erdoğan’ın talebi üzerine yapılan oylamanın ardından zam talebi Haziran ayında görüşülmek üzere yeniden Plan ve Bütçe Komisyonuna aktarıldı. Bunun üzerine söz alan otobüs esnafı komisyon üyelerine seslenerek: “Buradaki insanlar o arabalarla aile besliyor. Şu anda Türkiye’nin enflasyon oranı yüzde 37’yken otobüs camiasına verilen yüzde 5, yüzde 6 gibi zam oranına inanın ben artık bir şey demek istemiyorum. Haddimi de aşmak istemiyorum. Kimimiz ilkokulda, kimimiz ortaokulda, kimimiz üniversitede çocuk besliyoruz; çocuk yetiştirmeye çalışıyoruz. Biz bırakın ailemizin geçim kaynağını, artık arabalarımızın mazotunu almaya, kaskosunu yaptırmaya, muhasebesini ödemeye korkuyoruz. Sanayiye gitmemek için şu esnaf dua ediyor. Böyle sıkışık bir durumda şu insanlar 3 milyar gibi 2 milyar gibi rakamlarla arabasını sanayiye götüremezken, çoluğunu çocuğunu besleyemezken; sayın komisyon üyelerimizin düşünürken bir kat daha fazla düşünerek, bu camianın ailesini düşünerek, bu insanların yüklerini düşünerek karar vermesini istiyoruz” çağrısında bulundu.