ÜÇ AYLAR BAŞLIYOR İLK MÜBAREK GECE 3 ŞUBATTAKİ REGAİP GECESİ

featured
service

2 Şubat günü Üç Aylar’ın ilk günü. Recep Ayı, Arabi ayların, Cemaziyelahir ile Şaban arasındaki yedincisidir. Bu ay için “Müslümanlar arasında bir cihetten de hürmeti vardır ki dâhilinde umumi itibara göre cevher-i Muhammedi baba sülbünden ana rahmine intikal etmiş ve İsra mucize-i celilesi yine bu muhterem ay içinde vukua gelmiştir” denilir. Bu ay içinde doğanlara gelenek olarak “Recep” adı verilir. Bu ayın ilk mübarek gecesi Regaip Gecesi’dir. Bu gecede kutlanan kandilin adı halk arasında Regaip Kandili’dir.

Şaban Ayı, Arabi ayların Recep ile Ramazan arasında kalan ikincisidir. Bu ayda doğanlara gelenek olarak “Şaban” adı verilir. Şaban Ayı, Arabi ayların, Recep ile Ramazan arasında kalan sekizincisidir. Ramazan Ayı, Şaban ve Şevval arasında kalan Arabi ayların üçüncüsüdür. Devamı boyunca oruç tutulur. Bitiminde Müslümanlar ilk dini bayramını “Ramazan Bayramı”nı kutlarlar. “Merhaba ey rahmet ayı ramazan/ seni haber verdi bize Kur’an” manisi, güzel bir Ramazan manisidir.

İnşallah Üç aylar Yüce Türk Milleti’ne hayırlara vesile olur. Her türlü sıkıntılarımızdan bizi uzaklaştırır. Ülkemiz insanlarına huzur, mutluluk, sağlık, afiyet ve başarı verir. Dargınlarımızı barıştırır. Bereketimizi artırır. Güvenlik güçlerimizi her konuda başarılı kılar. Hepimizin yüzünü güldürür. Her türlü afat ve felaketlerden ülkemizi ve insanlarımızı korur. Üç aylar boyunca özellikle yoksullarımızı, düşkünlerimizi, çaresizlerimizi ve sokak hayvanlarını da unutmayalım. Yaban hayatına gereken ilgiyi gösterelim.

“Allah’ım gönlümüzü karartma

Elimizi daraltma

Bu günümüzü aratma

Beni senden başkasına muhtaç etme”

Yine;

“Tanrım, ilk önce dağa taşa ver

Hayvanlara ver, ormana ver, suya ver

Ondan sonra insanlara, kapı komşuya

Muhtaca ver, kalırsa en sonra bana ver”

diyor, tüm hemşerilerimin mübarek üç aylarını gönülden kutluyorum.

ÜÇ AYLAR BAŞLIYOR İLK MÜBAREK GECE 3 ŞUBATTAKİ REGAİP GECESİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!