Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’nin doğalgaz ithalatı azaldı

Kendi doğal kaynaklarını kullanma kapasitesini artıran Türkiye’nin doğalgaz ithalatında geçen yıla kıyasla bir düşüş yaşandı.

Kendi doğal kaynaklarını kullanma

Türkiye, enerji alanında önemli adımlar atmaya devam ediyor. Kendi doğal kaynaklarını kullanma kapasitesini artıran Türkiye’nin doğalgaz ithalatında geçen yıla kıyasla bir düşüş yaşandı.

Doğalgaz İthalatında Düşüş

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yıllık doğalgaz sektör raporuna göre, Türkiye’nin doğalgaz ithalatı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 7,64 azalarak 50,48 milyar metreküp olarak gerçekleşti. Bu düşüş, Türkiye’nin enerji bağımsızlığı yolunda attığı adımları ve kendi kaynaklarını kullanma noktasındaki ilerlemeyi yansıtıyor.

İthalatın Detayları

Türkiye’nin geçen yıl ithal ettiği 50,48 milyar metreküp doğalgazın yüzde 71,73’ü, yani 36,21 milyar metreküpü boru hatları aracılığıyla gerçekleştirildi. Kalan yüzde 28,27’lik kısım ise 14,27 milyar metreküple sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) olarak satın alındı. 2022 yılında ise doğalgaz ithalatı 54 milyar 661 milyon 670 bin metreküp olarak kaydedilmişti.

Uzun Vadeli ve Spot İthalatlar

Geçen yıl gerçekleştirilen doğalgaz ithalatının yüzde 66,39’u uzun dönemli ithalat lisansı kapsamında, yüzde 33,61’i ise spot olarak yapıldı. Türkiye, doğalgaz ithalatını 21 farklı ülkeden gerçekleştirdi ve bu çeşitlilik enerji güvenliği açısından büyük önem taşıyor.

En Çok Doğalgaz İthal Edilen Ülkeler

Doğalgaz ithalatında birinci sırada yüzde 42,27 payla Rusya yer aldı. Rusya’yı yüzde 20,32 ile Azerbaycan, yüzde 11,86 ile Cezayir, yüzde 10,71 ile İran ve yüzde 7,95 ile ABD izledi. Türkiye, Rusya’dan 21 milyar 340 milyon metreküp doğalgaz ithal ederken, en az miktar 92 milyon metreküple Umman’dan alındı.

Türkiye'nin doğalgaz ithalatı azaldı

İthalat Miktarları ve Giriş Noktaları

Toplam doğalgaz ithalatının yüzde 90,45’i BOTAŞ, yüzde 3,43’ü Akfel Gaz Sanayi ve Ticaret AŞ, yüzde 2,77’si Bosphorus Gaz, yüzde 1,98’i Kibar Enerji, yüzde 0,97’si Socar Enerji ve yüzde 0,39’u Ege Gaz AŞ tarafından gerçekleştirildi. En fazla doğalgaz giriş noktası 11,95 milyar metreküple Durusu oldu. Durusu’yu Kıyıköy, TANAP Seyitgazi, Gürbulak ve Marmara Ereğlisi LNG Terminali takip etti.

En Fazla ve En Az İthalat Ayları

Geçen yıl en fazla doğalgaz 6 milyar 63 milyon metreküple aralık ayında ithal edildi. En az ithalat ise 2 milyar 332 milyon metreküple haziran ayında gerçekleşti. Bu aylık değişimler, mevsimsel talep ve enerji tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıktı.

Doğalgaz İhracatı

Türkiye, geçen yıl toplamda 896 milyon 280 bin metreküp doğalgaz ihraç etti. Bu ihracatın büyük kısmı boru hatlarıyla Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya’ya gönderildi. En fazla LNG ihracatı ise 206 milyon 420 bin metreküple İsviçre’ye yapıldı.