Türkiye turizminde rus ziyaretçi sayısı 2023’e göre daha fazla bekleniyor

Türk turizm sektörü, bu yıl geçen yıl kaydedilen 6 milyon Rus turist konuğu sayısının aşılarak artacağını öngörüyor.

Türkiye turizminde rus ziyaretçi sayısı 2023e göre daha fazla bekleniyor
service

Türk turizm sektörü, bu yıl geçen yıl kaydedilen 6 milyon Rus turist konuğu sayısının aşılarak artacağını öngörüyor.

Türkiye, özellikle 2000’li yılların başından itibaren Ruslar için en gözde tatil noktalarından biri haline geldi. Her yıl milyonlarca Rus turist, başta Antalya, İzmir ve İstanbul olmak üzere Türkiye’yi tercih ediyor.

Rusya, geçen yıl 6 milyonu aşkın kişiyle Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler arasında ilk sırada yer aldı.

İklimi, doğal güzellikleri, çeşitliliği ve zengin mutfağıyla dikkat çeken Türkiye, aynı zamanda gelişmiş altyapısı ve yüksek kalitedeki hizmet sektörüyle rakiplerinin önüne geçiyor. Türk Hava Yolları gibi firmaların yoğun uçuşlarıyla ulaşım kolaylığı da sağlayarak bu avantajını pekiştiriyor.

Tur şirketi Lisav Travel’in Başkanı Bahattin Abi, Türk ve Rus turizmcilerin yoğun ilgi gösterdiği Moskova Uluslararası Turizm Fuarı’nda yaptığı değerlendirmede, Rusya’nın Türk turizmciler için her zaman önemli bir pazar olduğunu söyledi.

Abi, Türkiye’nin Rusya için kilit bir turistik destinasyon olduğunu vurgulayarak, “Geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 6 milyon Rus turist konuğumuzu ağırladık. Bu yıl bu rakamı daha da artıracağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Abi, Rusya’nın “sonu gelmeyen büyük bir pazar” olduğunu dile getirerek, “Yeni havalimanının açılması da transit uçuşlarda çok büyük bir etki yarattı. Bu yıl rahatlıkla 6 milyonu aşacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Turizm sektörü temsilcileri, hem yurt içinde hem de yurt dışında daha fazla organizasyon düzenlenmesi için yetkililerden destek talep ediyor. Abi, 2024’ün turizm açısından başarılı bir sezon olacağını ifade etti.

“Yetkililer, 2024’ün Alanya’nın yılı olacağını söylüyor”

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, Alanya’nın zaten tanınmış bir yer olduğunu belirtti ve Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra daha da tanınırlığının arttığını ifade etti.

Alanya’nın güvenli olmasının ön önemli tercih nedeni olduğunu dile getiren Dahaoğlu, “Geçen yıllardan bu yana gelen turistlerin mutlu bir şekilde ülkelerine dönmesi ve anlatmasıyla daha fazla turist almaya başladık. Konuştuğumuz yetkililer, 2024’ün Alanya’nın yılı olacağını söylüyor.” ifadesini kullandı.

Ulaşımın önemine dikkat çeken Dahaoğlu, yaptırımların uçuşları etkilediğini ve bu nedenle daha fazla kapasite yaratmak için çözümler bulunması gerektiğini belirtti.

Dahaoğlu, turizmin hassas bir denge üzerine kurulduğuna işaret ederek, “İnsanların Alanya’yı tercih etmesindeki en büyük nedenlerden biri, güvenli bir liman ve huzur şehri olması. Aslında Türkiye’nin her yeri başarılı bu konuda. Gerçekten de destinasyon anlamında, fiyat dengesi ve kalite anlamında bu işi birçok ülkeden daha iyi yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye, uygun fiyatlı bir tatil merkezi olmaya devam ediyor”

Mehmet Dahaoğlu, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın tüketici bütçesi de olumsuz etkilendiğini, Türkiye’deki turizmcilerin ise kaliteden ödün vermemek adına fiyat yükseltmek zorunda kaldıklarını söyledi. Bunlara rağmen Türkiye’nin uygun fiyatlı bir tatil merkezi olmaya devam ettiğini vurgulayan Dahaoğlu, “En azından Ruslar için özellikle bu sene 6 milyon rakamını geçeceğimizi düşünüyorum. Yeter ki uçakların kanatlarına zeval gelmesin.” diye konuştu.

Rus turistlerin Türkiye sevgisi

Fuarın ziyaretçilerinden Rusya’dan gelen Veronika, Türkiye’yi sıkça ziyaret ettiğini ve büyük beğeni duyduğunu ifade etti.

Türkiye’nin, şu anda en rahatlıkla gidebildikleri ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Veronika, “Türkiye’yi özellikle ulaşım kolaylığı açısından çok seviyorum. Sadece uçağa atlayıp kısa sürede gidebilmemiz harika. Denizi de muhteşem.” şeklinde konuştu.

Veronika, en yakın zamanda Türkiye’yi tekrar ziyaret etmek istediğini belirterek, “O kadar gitmeme rağmen İstanbul’a hala gitmedim. İstanbul’u görmek istiyorum. Tarih açısından özellikle. Kapadokya’ya gitmek de yine gelecek planlarım arasında yer alıyor.” ifadesini kullandı.

Rus Vlada da Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu dile getirdi. “Türkiye şüphesiz güzel bir ülke, herkese, her zevke göre tatil yapabilirsiniz.” diyen Vlada, Türk mutfağını da çok beğendiğini söyledi.

Bu yıl da Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini belirten Vlada, “Türkiye herkese hitap eden bir tatil yeri. Tarihi bir tatil yaparak tarihi mekanları gezmek veya Türkiye’nin güney kıyı şeridinde plaj tatilini seçmek mümkün.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

 

Türkiye turizminde rus ziyaretçi sayısı 2023’e göre daha fazla bekleniyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!