Türkiye, perşembe günü soğuk ve yağışlı havaya geçiş yapacak

Türkiye'nin hava durumu, çarşamba gününden itibaren önemli bir değişiklikle karşı karşıya kalacak. Detaylar haberimizde...

Türkiye, perşembe günü soğuk ve yağışlı havaya geçiş yapacak
service

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Şahin Şahbaz’ın açıklamalarına göre, Karadeniz üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı hava sistemi ülkeyi etkisi altına alacak.

Yağış, Doğu Anadolu ve Güneydoğu’da Etkili Olacak

Şahin Şahbaz, önceki yağışlı sistemin Türkiye’nin güneydoğusuna doğru ilerlediğini belirtti. Doğu Anadolu’nun güney ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun büyük bir kesiminde yağışların devam edeceğini ifade etti.

Bu bölgelerde genellikle karla karışık yağmur ve kar, Doğu Karadeniz’in kıyı kesiminde ise yağmur şeklinde yağışlar bekleniyor.

Yeni Soğuk ve Yağışlı Sistem Perşembe Günü

Perşembe günü, Hakkari ve Şırnak çevresinde bir miktar yağış bekleniyor, ancak bu yağışlı sistem Türkiye’yi terk edecek. Buna karşılık, Perşembe günü ülke genelinde Karadeniz üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı sistemin etkisi altına girmesi öngörülüyor.

Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz’de yağışlar görülecek. Kıyı kesimlerde genellikle yağmur şeklinde olacak yağışlar, iç kesimlerde ise kar şeklinde olabilir.

Cuma Günü Genişleyen Etki ve İkinci Dalganın Beklentisi

Cuma günü, yeni soğuk ve yağışlı sistem ülke genelinde daha da genişleyerek etkisini artıracak. Marmara’da, Batı Karadeniz’de ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde yağış bekleniyor.

İç Anadolu’da Sivas dışında hafif şiddette kar yağışlarının görüleceği belirtilirken, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yağışlar devam edecek.

Yüksek kesimlerde kar, alçak kesimlerde ise yağmur şeklinde yağışlar bekleniyor.

Hava Sıcaklıkları Mevsim Normalleri Civarında

Şahin Şahbaz, hava sıcaklıklarının hafta boyunca ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceğini belirtti. Ankara’da cuma günü hafif kar yağışı beklenirken, İstanbul’da yağış beklenmiyor. İzmir içinse 3 gün boyunca yağış öngörülmüyor.

Hava durumu ile ilgili detaylı bilgilere dikkat edilerek, olumsuz hava koşullarına karşı vatandaşların tedbirli olmaları tavsiye ediliyor.

Özellikle iç kesimlerde sis ve pus hadiselerine karşı dikkatli olunması gerekiyor. Ayrıca, sisin etkisiyle solunum yolu hastalıkları olan vatandaşlar da dikkatli olmalı.

AA

Türkiye, perşembe günü soğuk ve yağışlı havaya geçiş yapacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!