Türkiye ile İsrail arası ticaret yüzde 50 azaldı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kuveyt'te gerçekleştirilen temaslarda, İsrail ile Türkiye arasındaki ticaretin savaşla azaldığını söyledi.

Ticaret Bakanı Bolat
service

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kuveyt’te gerçekleştirilen temaslarda, İsrail ile Türkiye arasındaki ticaretin savaşın başlamasından bu yana yüzde 50 azaldığını ifade etti. 7 Ekim’den bu yana çatışmaların sürdüğü dönemde Türkiye ve İsrail arasındaki ticaretin önemli bir düşüş yaşadığını belirtti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Kuveyt ile ticari ilişkilerin derinleştirilmesi için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını dile getirdi. Kuveyt’e olan ihracatın bu yılın ilk 10 ayında 480 milyon doları aştığını vurguladı. İhracatın en fazla yapıldığı sektörleri ve ticaretin geniş bir yelpazesini ele aldı.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen Türkiye-Kuveyt Ticaret Heyeti ve ikili iş görüşmeleri sırasında, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kuveyt Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Osman el-Ayban, Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Tuba Nur Sönmez, ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

Gültepe, Türkiye ve Kuveyt arasındaki tarihi, kültürel ve insani bağları vurgulayarak, iki ülkenin giderek güçlenen ticari ilişkilerinin gelecekte daha da gelişmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, Kuveyt ile ticari ilişkilerin her türlü diyaloğa açık olduğunu ve daha fazla işbirliği potansiyeli olduğunu ifade etti.

Kuveyt Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Osman el-Ayban da ticaret heyetinin iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım ilişkilerine katkı sağlayacağını söyledi. Ayrıca, Kuveyt’in yabancı yatırımcıları çekmek için yaptığı düzenlemeleri vurguladı ve Türkiye ile Kuveyt arasındaki ilişkilerin ticaret hacminin arttığını belirtti.

Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Tuba Nur Sönmez, Türkiye ve Kuveyt arasındaki dostluğun ve işbirliğinin önemini vurgulayarak, ticaret ve yatırım bağlarının gelecekte daha da güçlü olacağını belirtti. İki ülke arasındaki ticaretin istikrarlı bir şekilde arttığını ve daha fazla işbirliği için potansiyel olduğunu ifade etti.

Türkiye ile İsrail arası ticaret yüzde 50 azaldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!