TUNCER TÜRKKAN’DAN DPÜ’YE 864 KİTAP BAĞIŞI

featured
service

Ahmet Yakupoğlu’nun öğrencilerinden Tuncer Türkkan’ın sahibi olduğu 864 kitabı Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesine bağışlaması dolayısıyla DPÜ’de tören düzenlendi.

Tuncer Türkkan, DPÜ’ye 864 kitap bağışladı. Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesinde yapılan bağış dolayısıyla düzenlenen törene Tuncer Türkan’ın yanı sıra Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şahmurat Arık, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Murat Zengin, akademik ve idari personel ile birlikte çok sayıda öğrenciler katıldı.

TÜRKKAN: “GENÇLİĞİMDEN BU YANA KİTAP MERAKIM VARDI”

Törende bir konuşma yapan Tuncer Türkkan düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Ben Kütahyalıyım, 1940 yılında doğdum. Gençliğimden bu yana kitap merakım vardı. 18 yaşında ney merakım başladı ve Ahmet Yakupoğlu’nu tanıdım. Ahmet Yakupoğlu’nun vefatına kadar rahmetlinin yanında kaldım. Ben lise mezunuyum, üniversite okuyamadım. Kitaplarımla herhalde üniversite mezunlarının yanında olabilecek kadar bilgi sahibi olmaya çalıştım. Bu kitapları, siz üniversite gençliğine vermek için hediye ettim. Beni çok memnun ettiniz, hepinize çok teşekkür ediyorum.”

UYSAL: “MİNNETTARIZ”

Türkkan’ın ardından konuşan Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal: “Değerli arkadaşlarım hepiniz hoş geldiniz, çok anlamlı bir etkinlikte beraberiz. Ahmet Yakupoğlu tüm mal varlığını biliyorsunuz üniversitemize bıraktı. Ondan ders alan talebeleri de, onun gösterdiği fedakârlıkları gösteriyorlar. Kendilerine minnettarız. Üniversite kütüphaneleri kitap zenginlikleri ile öne çıkarlar. Bu şekilde kitap bağışlarıyla kütüphanemiz daha zengin hale geliyor. Kütüphanemizde toplamda 140 bin kitap bulunmaktadır. Kütahyalı, hayırsever, okumayı seven, belli bir süre sonra bu gençler istifade etsinler düşüncesiyle kütüphanemize bağış yapmak isteyen herkese kapımız açıktır. Kütüphanelerde kitap bağışı yapmış olan kişilerin isimlerinin yaşıyor olması hiçbir şekilde maddi ölçüyle kıyaslanamaz. DPÜ Kütüphanesini asıl zengin yapan budur. Tuncer Türkan abimizin adı üniversitemizde, kütüphanemizde yaşayacaktır. DPÜ Kütüphanesi, ülkemizde, hatta dünyada adı bilinir bir kütüphane olacak. Bağışlanan bu kitaplar, tüm dünyadan görünür olacaktır” ifadelerini kullandı. Tören Tuncer Türkan’a teşekkür belgesi sunulması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

TUNCER TÜRKKAN’DAN DPÜ’YE 864 KİTAP BAĞIŞI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!