Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), kişinin yaşadığı şiddetli bir travmatik olayın ardından ortaya çıkan bir psikiyatrik bozukluktur.

tssb-nedir
service

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), kişinin yaşadığı şiddetli bir travmatik olayın ardından ortaya çıkan bir psikiyatrik bozukluktur.

Bu olaylar, savaş deneyimi, cinsel saldırı, doğal felaketler, kazalar, askeri çatışmalar, ya da ciddi travmatik olaylar gibi farklı nedenlerle meydana gelebilir. TSSB, bu tür olaylar sonrasında kişinin yaşadığı ciddi stres tepkilerinin zamanla düzelmemesi veya kötüleşmesi durumunda gelişebilir.

TSSB’nin belirtileri genellikle travmanın hemen ardından ya da birkaç hafta sonrasında ortaya çıkar ve şunlar içerebilir:

✅İstemsiz ve tekrarlayan travma hatıraları, rüyaları veya kabusları.

✅Travma anını tekrar yaşama (flashback) deneyimleri.

✅Yüksek derecede uyarılmışlık hali, örneğin sürekli tetikte olma, uykusuzluk, sinirlilik.

✅Kaçınma davranışları, yani travma ile ilişkilendirilen yerlerden, insanlardan veya etkinliklerden kaçınma.

✅Duygusal uyuşukluk ve duyarsızlık, başkalarına olan ilginin azalması.

✅Şiddetli travma sonrası depresyon ve anksiyete.

TSSB, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir ve işlevsellik sorunlarına yol açabilir. Tedavi, genellikle bilişsel davranışçı terapi (BDT) veya göz hareketleri desensitizasyon ve yeniden işleme (EMDR) gibi terapötik yaklaşımlarla yapılır. Ayrıca, ilaç tedavisi de semptomların yönetilmesine yardımcı olabilir.

TSSB’nin tedavi edilebilir bir durum olduğunu ve profesyonel yardım almanın önemli olduğunu unutmamak önemlidir. Eğer siz veya tanıdığınız birisi TSSB belirtileri yaşıyorsa, bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!