Ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor

Kış lastiği kullanım zorunluluğu İstanbul'da 25 Kasım'da, Türkiye genelinde ise 1 Aralık'ta başlayacak.

Ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor
service

İstanbul’da 25 Kasım’da, Türkiye genelinde ise 1 Aralık’ta başlayacak olan kış lastiği kullanım zorunluluğu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlemeleri kapsamında 1 Aralık ile 1 Nisan döneminde tüm ticari araçlar için geçerli olacak.

Özel otomobiller için yasal bir zorunluluk bulunmamakla birlikte, kış lastiği kullanılması öneriliyor.

Zorunlu kış lastiği kullanımı kapsamında, ticari araç sahipleri 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmak zorunda. Bu kurala uymayan ticari araç işletmelerine, 2023 yılı için 2,568 TL ceza uygulanacak. Kış lastiği taktırmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranına göre 1 Ocak 2023 itibarıyla güncellenecek.

AKO Grup bünyesindeki lastik markası Petlas’ın Pazarlama Müdürü Esra Ertuğrul Boran, kış lastiğinin sadece karlı zeminler için değil, sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü değişken hava ve yol koşullarında aracın dengeli ve güvenli hareket etmesini sağlamak için tasarlandığını belirtti. Kış lastiğinin özel tasarımı ve özel karışımı sayesinde düşük sıcaklıklarda bile yumuşaklığını ve dayanıklılığını koruduğuna dikkat çekti.

Ayrıca, kış lastiklerinin özellikle ıslak, çamurlu, kaygan, karlı, erimiş karlı ve buzlu zeminlerde üstün performans gösterdiğini ifade eden Boran, kış lastiğinin yaz lastiğine göre daha iyi çekiş, güvenli frenleme ve viraj alma özellikleri sunduğunu söyledi. Boran, kış lastiklerindeki üç zirveli kar tanesi işaretinin (3PMSF) kış lastiği sertifikasını gösterdiğini ve lastiğin yanak bölgesinde bulunduğunu belirtti. Ayrıca, lastik hava basıncının düzenli olarak kontrol edilmesinin önemine de vurgu yaptı. Kış lastiği kullanımının, karlı zeminde yol tutuşunu artırarak patinajı azalttığı için daha az yakıt tüketimine ve daha uzun mesafe kat etmeye olanak tanıdığını söyledi.

Ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!