Ticaret Bakanlığı e-Ticaret için yeni önlemler alıyor

Ticaret Bakanlığı, internet üzerinden satılan ürünlerin güvenliği ve denetimi için "e-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi"ni başlattı.

Ticaret Bakanlığı e-Ticaret için yeni önlemler alıyor
service

Ticaret Bakanlığı, internet üzerinden satılan ürünlerin güvenliği ve denetimi için “e-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi”ni başlatmıştır. Ticaret Bakanlığı’nın Piyasa Gözetimi ve Denetimi Raporu’na göre, internetin yaygınlaşması, geleneksel alışverişten farklı dinamiklerle çalışan bir elektronik pazarın oluşmasına neden olmuştur.

Bu yeni ticaret biçimi olan e-ticaret, giderek daha fazla tüketici tarafından tercih edilmektedir. Ancak bu alandaki denetim ve düzenleme zorluğu da artmaktadır.

Bu sorunları çözmek ve yasal altyapıyı oluşturmak amacıyla “Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu” hazırlanmıştır. Ayrıca, “Uzaktan İletişim Araçları Yoluyla Piyasaya Arz Edilen Ürünlerin Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik Taslağı” kamuoyunun görüşüne sunulmuştur.

YENİ YÖNETMELİK

Bu taslağın amacı, internet aracılığıyla piyasaya sunulan ürünlerin denetimini ve düzenlemesini sağlamaktır. İnternet üzerinden satılan ürünlerin şikayet üzerine veya resen denetlenmesini, işletmecilerin denetimi yapan yetkili kuruluşlarla işbirliği yapmasını ve yetkili kuruluşların gerektiğinde gizli satın almalarla numune elde etmesini sağlamaktadır.

Sağlık Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, internet üzerinden satılan ürünlerin denetimini gerçekleştiren kuruluşlar olmuş ve yapılan denetimler sonucunda bazı ürünlerde uygunsuzluklar tespit edilmiştir. Özellikle kozmetik ürünlerde, tüketiciyi yanıltıcı tanıtımlar nedeniyle bazı internet sitelerinin erişimi engellenmiştir.

ÜRÜNLER DENETLENDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, enerji etiketlemesi ve ekotasarım kriterlerini karşılamayan ürünlerin e-ticaret sitelerinde satışını denetlemiştir ve uygunsuzluk tespit edilen ürünlere yaptırım uygulamıştır.

Bu rapor, internet üzerinden yapılan satışların artması nedeniyle bu alanda daha fazla denetim ve düzenlemenin gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, e-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi ile piyasa gözetimi ve denetimi kuruluşlarının güçlendirilmesi ve tüketicilerin ürün güvenliği konusundaki farkındalığının artırılması hedeflenmektedir. 2024 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda da bu alanda daha fazla çalışma yapılacağı belirtilmiştir.

Ticaret Bakanlığı e-Ticaret için yeni önlemler alıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!