“TAVŞANLI’NIN TAŞI TOPRAĞI ALTIN OLSUN” DİYEN MERHUM GLİ MÜESSESESİ ÇALIŞANLARINDAN TRABZONLU ALİ ÇAKIR EŞİ HANIM ÇAKIR’A KAVUŞTU

featured
service

GLİ Müessesesi çalışanlarından(en son Tunçbilek GLİ Dinamit Anbarındaydı) merhum Trabzonlu Ali Usta( Çakır)’nın değerli eşi Hanım Çakır 83 yaşında aramızdan ayrıldı. Merhum Hanım Çakır benim aralıksız 20 öğretim yılı görev yaptığım Tavşanlı Atatürk İlkokulunda komşumuzdu.

Soğanımız bitse kendisinden isterdik. Bize sık sık tarhana çorbası getirirdi. İlköğretim müfettişleri teftişe geldiklerinde hemen bir mantı yapar getirir ikram ederdi. Arkadaşlarım Hakkı Şahin, Mehmet Kır, merhum Ali Çakıroğlu, merhum Hasan Kılıçarslan, Kamile Şad, Serpil Tokerim, Ülkü Tarzan, Sema Şallı, Niyazi Karabacak, Bahri Köse, Nihal Köse, Leyla Erdem, Mehmet Özkök, merhum okul müdürü Veli Korkmaz, merhum okul müdürü Kazım Girgin, merhum okul müdürü Ali Benli, Safiye Güneş, Ali Özsarı, merhum okul müstahdemleri Hasan Hüseyin Sağlam, Nurettin Bal, kendisini anneleri, ablaları kadar severdi.

Tavşanlı’ya ekmek parası için gelip te gitmeyen, bir anlamda Tavşanlılı olan Çakır ailesinin reisi merhum Ali Çakır Usta, uzun yıllar Tavşanlı Atatürk İlkokulu Koruma Derneği’nin ve Okul Aile Birliğinin başkanlığını yapmıştı. Özellikle okullara kalorifer tesisatı döşenmesinin gündeme geldiği günlerde merhum Ali Çakır’ın atık kâğıt kampanyası başlattığını asla unutmadım. Okul müdürü, öğretmenleri, çalışanları, konu-komşu adeta kenetlenmiştik. Öğrenciler evlerinde buldukları gazete, dergi, kitap, karton kutu, ambalaj kâğıdı ne bulduysa getirmişlerdi. İki kamyon atık kâğıdın o zamanlar Seka Kâğıt Fabrikası’na gönderildiğini, karşılığında iyi bir ücret elde edildiğini düşünüyorum da merhum Ali Çakır’a her zaman dua ediyorum.

Çakır ailesinin okulumuzun birer bireyi olduğunu söyleyebilirim. Merhum Ali Usta ve eşi Hanım Çakır’ın çocukları Yusuf, Mustafa ve Yılmaz da bir anlamda Tavşanlılı sayılır. Ali Çakır Usta her yıl Trabzon’a giderdi. Dönüşte bana getirdiği bir sepeti bugün de muhafaza ediyorum. Evimin çatısına çıkamadığımı söylediğim bir günün ardından özenle yaptığı tahta merdiven de hala çatı katında duruyor.

Al Çakır Usta, GLİ müessesesinin çalışkan, babacan, güzel mensuplarındandı. Okul komşularımız merhum Şaban Topraksever, merhum Nihat Batur da sık sık merhum Ali Çakır Usta ile birlikte okulumuza gelir giderdi. Merhum Hanım Çakır’ın vefat haberini teessürle haber aldığımda evlatlarını arayıp acılarını ve üzüntülerini paylaştım. Ali Çakır Usta’nın mezarı merhum annem, babam, kız kardeşlerime birkaç metre mesafededir. Merhum Ali Çakır Usta ile mezar komşusuyuz. Merhum Hanım Çakır’ın da eşinin yanına defnedildiğini öğrendim. Mekânı cennet olsun.

Allah Tavşanlı’da devletine, milletine dürüstçe hizmet veren, ilçemize dışarıdan gelen, mezarları Tavşanlı’da olan tüm Tavşanlı sevdalılarından razı olsun. Onlara her zaman dualarımı eksik etmedim. Trabzon’da doğan, Tavşanlı’da vefat eden sevgili Ali Çakır ve eşi Hanım Çakır artık bizlere emanettir. Her zaman dualarımızda olacaklardır.

“TAVŞANLI’NIN TAŞI TOPRAĞI ALTIN OLSUN” DİYEN MERHUM GLİ MÜESSESESİ ÇALIŞANLARINDAN TRABZONLU ALİ ÇAKIR EŞİ HANIM ÇAKIR’A KAVUŞTU

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!