TAVŞANLI’DA KÖMÜR ÜRETİMİ ARTTIRILACAK

featured
service

Kömür İşletmeleri A.Ş., Kütahya Tavşanlı’da işletmekte olduğu açık kömür ocağında üretimi yılda 416 bin ton arttıracak. 

Artan enerji ihtiyacının karşılanmasında, yerli linyitlerin gerek elektrik enerjisi üretimi amaçlı gerekse ısınma ve sanayide kullanımının artırılması, enerji güvenliğinin yanında ekonomiye katkı sağlaması bakımından da büyük önem taşıyor. Türkiye’nin enerji talebi hızla artarken kömür üretiminin ise düşmesi Kömür İşletmeleri’ni harekete geçirdi.

YILDA 800 BİN TON KÖMÜR ÇIKARILACAK

Enerji ihtiyacının karşılanması kapsamında Tavşanlı ilçesi sınırları içinde işletilmekte olan açık kömür ocağında üretim kapasitesi arttırılarak yılda 800 bin tona çıkarılacak. Enerji Günlüğü’nün haberine göre; Kömür İşletmeleri A.Ş., Tavşanlı ilçesi sınırları içindeki 209,26 hektar büyüklüğündeki 87624 yeni ruhsat numaralı saha içerisinde kömür ocağı üretim artışı ve patlatma paterni ilavesi yapmayı planlıyor. Projenin değeri 9,5 milyon TL olarak hesaplanıyor.

BİR KISMI İŞLENECEK BİR KISMI SATILACAK

Proje kapsamında yılda 384 bin ton olan açık kömür ocağı kapasitesinin 800 bin ton/yıla yükseltilmesi planlanıyor. Kapasite artışı sonrası artacak olan hafriyatın da patlatma ile gevşetilmesi planlanıyor. Planlanan artış ile sahada 17 milyon ton/yıl hafriyat, buna karşılık 800 bin ton/yıl işlenmemiş ham kömür çıkartılacak. Çıkartılan ham kömürün 384 bin ton/yıl’ı mevcut 2 kırma eleme tesisinde işlenecek, geriye kalan 416 bin ton/yıl’ı ham olarak satılacak. 

TAVŞANLI’DA KÖMÜR ÜRETİMİ ARTTIRILACAK

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!