“SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”

featured
service

Kütahya Barosu avukat cinayetlerine dur demek için bir araya geldi. Kütahya Baro Başkanı Ahmet Atam, “Sözün bittiği yerdeyiz. Fiziki, psikolojik ve ekonomik yönden şiddet görerek bu mesleği onurumuzla sürdürmek; tüm yurt çapındaki biz avukatlar için artık çekilmez bir hal alma noktasını aştı” dedi.

Kütahya Barosu, Bakırköy’de Av. Servet Bakırtaş’ın öldürülmesi ile ilgiliı basın açıklamasında bulundu. Avukatlar adına açıklamayı Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam yaptı. Av. Servet Bakırtaş’ın sadece avukatlık yaptığı için öldürüldüğünü söyleyen Başkan Atam, Bakırtaş’ın ölüme giden sürecini anlattı. Bu tür saldırıların avukatlık mesleğine zarar verdiğini belirten Başkan Atam, “Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan ötede, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin “ölümü göze alarak” sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır. Artık bildiriler yazmak, darp edilmek, öldürülmek ve yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkûmiyetleri acımızı hafifletmiyor artık. Her bir avukat ölümünün, bir toplumsal ders olmasını bekleyip, bu zavallılara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği. Savunma olmazsa,  yargılama da olmaz diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da bir avukat savunacak” dedi.

“BİLİYORUZ Kİ, BAŞIMIZ SAĞ OLMAYACAK”

“Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak” diyen Başkan Atam, “Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Bu şiddet duruncaya kadar hukuk adına, adalet adına atan Servet Bakırtaş’ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz. Fiziki, psikolojik ve ekonomik yönden şiddet görerek bu mesleği onurumuzla sürdürmek; tüm yurt çapındaki biz avukatlar için artık çekilmez bir hal alma noktasını aştı. Canımızı ortaya koyarak vatandaşın hak arama mücadelesinde yanında olmamıza rağmen, avukat cinayetinin gerek basında ve gerekse üst kademede önemsenmeyişi, iki satır da olsa bir taziyede bulunulmaması ise, işin başka bir acı yanıdır. Bu durum hakikaten çok vahimdir; ya avukat cinayetlerinin sıradanlaştığı ve olağan kabul edildiğini veya bir gün herkesin ihtiyaç duyacağı, adaleti ararken yanında muhakkak görmek istediği, onun için canını ortaya koyan biz avukatları önemsemediğini göstermektedir” diye konuştu.

“KİMSEYLE ACIMIZI YARIŞTIRMADIK”

Avukatlar olarak taleplerini sıralayan Başkan Atam, şunları kaydetti: Her ne sebeple olursa olsun bizler, işi yavaşlatma veya yapmama gibi bir hal içine bugüne deyin hiç girmedik. Vatandaşın adalete olan güveninin biraz daha sarsılmasına, adaletin gecikmesine bizler sebep olmak istemedik. Kimseyle acımızı yarıştırmadık. Fakat en azından bir haftada olsa adli yardımın durdurulması, CMK görevlendirmelerinin durması, duruşmalara girilmemesinin ne gibi sonuçlar getireceği ise, mesleğimizi ve meslektaşlarımızı önemsemeyenler tarafından maalesef hiç düşünülmedi. Fakat, hukuki zeminde tepkimizi en sert şekilde göstermekten de çekinmeyeceğimiz bilinmelidir. Biz avukatlar, gördüğümüz, fiziki, psikolojik ve ekonomik şiddetin günden güne artarak devam etmesine rağmen, onurla sürdürmeye çalıştığımız bu mesleğin, bu şartlar altında devamının, hepimiz için çekilmez bir hal aldığını uzun zamandır haykırmaktayız.

“SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!