Sigara ve Alkol Zamlarının Psikolojik Etkileri

Uzmanlar, Sigara ve alkol fiyatlarındaki artışa rağmen kullanım oranlarının yüksek seyretmesi bu durum psikolojik faktörlere dayanıyor dedi.

sorun-psikolojik tamamen
service

Sigara ve alkol fiyatlarındaki artışa rağmen kullanım oranlarının yüksek seyretmesi, Uzmanlar, tarafından yapılan açıklamada, bu durumun psikolojik faktörlere dayandığını vurguladı.

Güvensizlik ve belirsizlik içinde olan bireylerin gelecekleri konusundaki belirsizlikleri, bağımlılıkları tetikleyen bir faktör olarak ön plana çıkıyor.

Özellikle sigara fiyatlarına yapılan 5 liralık zamın ardından en ucuz sigaranın 50 lira olması, sigara ve alkol tüketimini düşürme amacına hizmet etmedi. Bu durumu değerlendiren uzmanlar, bağımlılıkların temelinde doyumsuzluk, yoksunluk ve karşılanamayan ihtiyaçların bulunduğunu ifade ediyor. Türkiye, yüzde 28’lik sigara kullanım oranıyla dünya genelinde en çok sigara içilen ülkelerden biri konumunda bulunuyor.

Uzmanlar, fiyat artışlarına rağmen tütün ve alkol ürünlerine olan talebin azalmamasını, insanların sürekli hazzı yakalamak, kaçış ve rahatlama hissini arzulamalarına bağlıyor. Bu durum, özellikle güvensizlik ve belirsizlik içinde olan bireylerde bağımlılıkları tetikleyebilir.

Ayrıca, sigara içmenin ve alkol tüketmenin altında yatan psikolojik nedenlere de vurgu yapılıyor. Sigara içilirken elde edilen oral doyumun, kendini ifade etme, ait olma ve güvenlik ihtiyacını tatmin ettiği belirtiliyor. Bu, bağımlılıkla bağlantılı bir durum olup, alkolün de benzer şekilde kaçış ve rahatlama hissiyatını tetikleyebileceği ifade ediliyor.

 

Sigara ve Alkol Zamlarının Psikolojik Etkileri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!