Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sıfır Atık Projesi ile ekonomiye 185 milyar liralık katkı sağlandı

Çevre Bakanlığı, Sıfır Atık Projesi ile 59,9 milyon ton atığın geri dönüştürülerek ekonomiye 185 milyar lira kazandırıldığını duyurdu.

Çevre Bakanlığı, Sıfır Atık

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “Sıfır Atık” projesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Buna göre, 2017’de yüzde 13 olan atıklardan geri kazanım oranı, 2023’te yüzde 35’e yükseldi ve 2035’te bu oranın yüzde 60’a çıkarılması hedefleniyor.

Küresel bir çevre hareketi ve dünya markası haline gelen Sıfır Atık Projesi ile bugüne kadar 59,9 milyon ton geri kazanılabilir atık ekonomiye kazandırıldı ve geri dönüşüm ile 185 milyar lira kazanç sağlandı.

5,9 MİLYON TON SERA GAZI SALIMI ÖNLENDİ

Proje sayesinde 5,9 milyon ton sera gazı salımı önlendi, 188 bin binada Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne geçildi ve 21 milyon kişiye Sıfır Atık eğitimi verildi. Ayrıca, Türkiye’de 498 milyon ağaç kesilmekten kurtarıldı.

Sıfır Atık Projesi ile ekonomiye 185 milyar liralık katkı sağlandı

“SIFIR ATIK HAREKETİ İLE GERİ DÖNÜŞÜMÜ YAYGINLAŞTIRIYORUZ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, daha yaşanabilir, daha temiz ve daha yeşil bir dünya hedefiyle atıkları dönüştürdüklerini belirtti.

Özhaseki, “Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde bir dünya markası haline gelen, çevre projelerinin öncüsü Sıfır Atık Hareketi ile geri dönüşümü yaygınlaştırıyoruz. Dünya ortak evimiz, evimizi evlatlarımız için tertemiz tutacağız.” ifadelerini kullandı.