SESLER AV. DİLARA YILDIZ İÇİN YÜKSELDİ

featured
service

Tübakkom ve Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu kadın cinayetine kurban giden Av. Dilara Yıldız’a ilişkin basın açıklaması düzenledi. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin ardından kadına şiddet ve cinayet eylemlerinin arttığına dikkat çeken Yüceer, Yıldız ile ilgili yasal sürecin takipçisi olacaklarını kaydetti.

Komisyon adına söz alan Av. Eda Eğmir Yüceer, Av. Dilara Yıldız’ın kadın cinayeti sonucu öldürülmesinin derin üzüntüsü ve öfkesi içerisinde olduklarını söyleyerek ailesine ve hukuk camiasına baş sağlığı diledi.

“KADIN CİNAYETLERİ ÇOK RAHAT İŞLENİR HALE GELDİ”

​Yüceer, Yıldız’ın kamuya açık bir yerde, polislerin olay yerine intikal etmesine rağmen eski nişanlısı tarafından silahla katledilmesinin ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ne kadar rahat işlenir hale geldiğini gösterdiğini söyledi. Yüceer: “​Biz hukukçular, ısrarla kadınların yaşam hakkına yönelik sistematik hal alan kadın cinayetlerinin önlenmesi için yasaların eksiksiz uygulanmasını; önleyici, koruyucu tedbirlerin alınmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların bir an önce hayata geçirilmesini talep ettik. Kadınların yaşam hakkının korunmasının devletin görevi olduğunu vurgulayarak, bu sorumluluğun yerine getirilmesini istedik” diye konuştu. 

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YENİDEN İMZALANSIN”

​AK Parti iktidarının kadına yönelik şiddetle samimi ve etkin bir mücadele yerine, tam tersine kadınların yaşam ve özgürlüklerinin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı çekerek kadınları daha da korumasız bıraktığını söyleyen Av. Eda Eğmir Yüceer: “Bu nedenle, öncelikle iktidarı İstanbul Sözleşmesi’ne tekrar imza vermeye; Danıştay’ı yaşam hakkından yana bir tutum alarak, hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE CİNAYETLER ARTTI”

​Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemenin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğuna vurgu yapan Yüceer: “Nitekim İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi, 6284 sayılı Yasa’nın etkin uygulanmaması ve nafakanın tartışılmaya açılmasının; kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikârdır. Bu nedenle bir kez daha Medeni Kanun’a ve 6284 sayılı Yasa’ya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz” şeklinde konuştu.

YASAL SÜRECİN TAKİPÇİYİZ

Yüceer şöyle devam etti: “Kadının İnsan Hakları için mücadele eden biz avukatlar, Tübakkom ve Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak bir kez daha kadınların yanında mücadelemizi sürdüreceğimizi vurguluyor, meslektaşımızı katleden zanlının en ağır cezayı alması için yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

SESLER AV. DİLARA YILDIZ İÇİN YÜKSELDİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!