“ŞENOL: “CUMHURİYET, ASLINDA BİR KADIN DEVRİMİDİR”

featured
service

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Kadın Kolları Başkanı Sevinç Şenol,  kadınların yerel yönetimlerde seçme ve seçilme hakkının elde etmesinin 92. yıl dönümü nedeniyle basın açıklamasında bulundu. Şenol: “Cumhuriyet, aslında bir kadın devrimidir. Kadın ve Cumhuriyet birbirini tamamlayan bir bütündür” dedi.

CHP Kadın Kolları, 81 ilde eş zamanlı olarak Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasının ilk adımı olan 3 Nisan 1930’un yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

“MİLLİ EGEMENLİK HERKES İÇİN VARDIR”

92 yıl önce kadınların yerel yönetimlerde seçme ve seçilme hakkını elde ettiğini aktaran Başkan Sevinç Şenol: “Cumhuriyet, aslında bir kadın devrimidir. Kadın ve Cumhuriyet birbirini tamamlayan bir bütündür. Milli egemenlik bir bütündür ve sadece toplumun bir kesimini oluşturan erkekler için değil herkes için vardır.  Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı; 3 Nisan 1930’da, Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya beldesinden seçilen Sadiye Hanım idi. 26 Ekim 1933 tarihinde ise kadınlar, köy ihtiyar heyetlerinde ve muhtarlıklarda seçme ve seçilme hakkını kazandı. Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Demirdere köyünde, yaklaşık 500 oy alarak seçimi kazanan Gül Esin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın muhtarı oldu. 5 Aralık 1934 tarihinde, kadınlar parlamentoda seçme ve seçilme hakkını birçok gelişmiş ülkeden önce elde etti. Türkiye’nin ilk kadın il belediye başkanı olan Müfide İlhan ise, hak kazanımından 20 yıl sonra; 1950 yılında Mersin’den seçildi” ifadelerini kullandı.

“ARADAN GEÇEN 92 YILA RAĞMEN, KADINLAR EŞİT TEMSİLDEN UZAKTA”

Türkiye’de kadınların yerel yönetimlerde seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 92’nci yıl dönümünde gelinen aşamayı açıklayan Sevinç Şenol: “1930-2019 yılları arasında yapılan 19 yerel seçimde, toplamda sadece 156 kadın belediye başkanı seçildi. Erkeklerde ise bu sayı 32 bin. Cumhuriyet tarihi boyunca kadın belediye başkanı oranı olarak en fazla yüzde 3’e ulaşabildi. Kadın belediye meclis üyesi oranı en fazla yüzde 11, kadın il genel meclis üyesi oranı en fazla yüzde 3 ve kadın muhtar oranı en fazla yüzde 2 olabildi. Bu veriler aradan geçen 92 yıla rağmen, kadınların eşit temsilden ne kadar uzak olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

“EŞİTLİK MÜCADELESİNİ KADIN-ERKEK BİR ARADA VERİYORUZ”

Sevinç Şenol, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; herkesi özgürleştiren laiklik ilkesine sımsıkı sarıldıklarını belirtti. Eşitlik mücadelesini kadın-erkek bir arada verdiklerini belirterek; “Bu eşitsiz sistemi değiştirmek için Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk imzacısı olduğu ve kadınların siyasette eşit temsil edileceği kanun teklifimizi Meclis’e sunduk. Bu teklifle hem genel hem de yerel seçimlerde fermuar sistemiyle yüzde 50-50 temsili yasal güvence altına almak istedik. Bilindiği gibi; teklifimiz AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Ama sanmasınlar ki pes ettik. Eşitlik mücadelemizden asla ödün vermeyeceğiz. AK Parti iktidarlarında, kadınların payına yoksulluk, yoksunluk, şiddet ve ölüm düşüyor. Bu tespitimizi veriler de doğruluyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün 2019 yılı verilerine göre; Türkiye kadına yönelik şiddette 1. sırada yer alıyor. Ülkemizde, her 10 kadından 4’ü hayatında en az bir kez erkek şiddetine maruz kalıyor. Bu düzeni değiştirmenin tek yolu eşitlikçi politikalardan geçiyor” şeklinde konuştu.

“HALKIN GASP EDİLMİŞ EGEMENLİK HAKKINI TEKRAR HALKA İADE EDECEĞİZ”

Kadınların eşit temsil edildiği demokratik, laik bir Türkiye’yi yeniden inşa etmeye kararlı olduklarını söyleyen Sevinç Şenol “Halkın gasp edilmiş egemenlik hakkını tekrar halka iade edeceğiz. Bunun için de yol haritamız hazır. Altı liderin imzaladığı ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ mutabakatında da belirttiğimiz gibi bütüncül politikalar üreterek, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi tesis edeceğiz. Temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, düşüncelerin özgürce ifade edildiği, din ve vicdan özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, kadın haklarının, çocuk haklarının, çevre haklarının tam anlamıyla güvence altına alındığı özgürlükçü bir sistem inşa edeceğiz. İlkokul birinci sınıftan itibaren eğitim müfredatına insan hakları ve kadın-erkek eşitliği dersleri koyacağız. Kız çocuklarının eğitim hakkını güvence altına alacak ve bu hakka erişimin önündeki tüm engelleri tek tek kaldıracağız. Eşitliği de özgürlüğü de ilk seçimlerden sonra bu topraklarda hâkim kılacağız” diyerek sözlerine son verdi.

“ŞENOL: “CUMHURİYET, ASLINDA BİR KADIN DEVRİMİDİR”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!