Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SEMA GÜRAL SÜRMELİ’DEN GENÇ GİRİŞİMCİLERE DESTEK

Kütahya Porselen Yönetim Kurulu

Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli’nin paydaşı olduğu ve ana sponsorluğunu üstlendiği “Yaratıcı Kültür Endüstrileri Yolunda Genç Girişimciler Projesi” için DPÜ’de açılış töreni düzenlendi. Gençlerin, Kütahya’nın taşıdığı kültürel mirasa genç girişimci gözüyle bakarak yenilikçi modellerle eser üretme becerilerinin geliştirilmesi amaçlayan projeden 25 öğrenci faydalanacak.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, KGSMYO ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenen Yaratıcı Kültür Endüstrileri Yolunda Genç Girişimciler Projesi’nin açılış etkinlikleri kapsamında panel ve sergiye ev sahipliği yaptı. Rektörlük binasında düzenlenen etkinliklere Kütahya Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Necati Gündüz, Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kütahya Barosu Başkanı Av. Ahmet Atam, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Murat Kırbaç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Prof. Dr. Şahmurat Arık, GSF Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, KGSMYO Müdürü ve projenin koordinatörü Doç. Dr. Pınar Yazkaç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent ile müdürlüğün Proje Eğitim Daire Başkanı Emire Cete, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, il müdürleri, akademik ve idari personel, protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı.

DOÇ. DR. YAZKAÇ: “PROJEDEN 25 ÖĞRENCİ FAYDALANACAK”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Pınar Yazkaç, projenin ayrıntıları ve Kütahya Güzel Sanatlar MYO’nun bu kapsamda yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. Projenin amacına ilişkin konuşan Yazkaç: “21. yüzyılda Kütahya şehrinin taşıdığı zengin kültürel mirasa genç girişimci gözüyle bakarak gençlerin kültür ve sanat alanında yenilikçi modellerle yaratıcı ürün ve eser üretme becerilerinin geliştirilmesi amaçlıyoruz. Özgün, yenilikçi ve sürdürülebilir rol model olacak bir kültür endüstrisi tasarımıyla deneysel atölye çalışması gerçekleştirerek ortaya somut ürünler çıkması da hedeflerimiz arasında. Projeden yararlanacak 25 öğrencimizi staj dönemindeki son sınıf öğrencilerimiz ile yüksek lisans yapan başarılı gençlerimiz arasından seçerek hem onların tasarım gücünden faydalanacak hem de eğitim hayatlarına maddi katkı sunmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

“PROJENİN FARKLI ALANLARDAN PEK ÇOK ÇIKTISI OLACAK”

Pınar Yazkaç, projede gençlere girişimciliği aşılayarak kültür ve sanat alanında yenilikçi modellerle yaratıcı eser üretme becerilerini geliştireceklerini kaydetti.  Yazkaç şöyle devam etti: “Ayrıca bu projenin hem sergi, tasarım yarışması, panel atölye çalışmalarının düzenlenmesi, 3 bildiri yazılması gibi akademik çıktıları olacak hem de katalog, dijital platform, internet sayfası, farklı tekniklerde özgün eser üretimi, Aizanoi Antik Kenti için hediyelik eşya tasarımı, dijital tasarım ve sanayide üretilecek ürün prototipi geliştirme, üniversite sanayi iş birliği ile ortak üretim yapabilme gibi fiziki ve dijital çıktıları olacak.”

PROF. DR. UYSAL: “BU PROJE DPÜ’YE ÇOK İYİ GELECEK”

Çok önemli bir projeye adım atıldığını aktaran Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal ise: “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi sanata ve sanatçıya verdiği destekle öne çıkan ve bunu fiilen de ispat eden bir üniversitedir. Ben bu projede emeği geçenlerden başta Pınar Hocam’a Telif Hakları Genel Müdürlüğümüze, Sema Hanım özelinde özel sektörden tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu proje DPÜ’ye çok iyi gelecek. Sanat bir milletin hayat damarıdır ve bu anlamda sanat çok önemlidir. Biz kadim medeniyetimizi ileriye taşımak istiyorsak, gençlerimizin ecdadıyla barışık olmasını ve gurur duymasını istiyorsak, mutlaka sanatın diline, sanatın anlatımına önem vereceğiz. Bu anlamda projeyi çok değerli görüyorum. Meramınız neyse, en iyi ve en kalıcı anlatma yolu sanattır. Hafızalara kazınmanın yolu sanat ve sanatçıdır. Medeniyetimizin istikbale taşınmasını istiyorsak, eğer milletimizin güçlü, devletimizin beka bulmasını istiyorsak sanata ve sanatçıya değer vermek zorundayız” şeklinde konuştu.

“KÜTAHYA’YI SANATLA, SANATÇIYLA ÖZDEŞ HÂLE GETİRECEĞİZ”

Üniversite olarak Kütahya’yı sanatla, sanatçıyla özdeş hâle getireceklerini aktaran Kazım Uysal: “Eserler üretecek, bu eserleri tüm dünyaya duyuracağız. Sanat eserlerini maddi kazanca da dönüştürmek ve böyleye sanatçıyı desteklemek istiyoruz. Ürettiği eserin paraya dönüştüğünü gören sanatçı da sanata olan ilgisini, gayretini arttıracaktır. Bütün sanatçı arkadaşlarımızın desteğiyle DPÜ olarak Kütahya’ya değer katacağımıza inanıyorum. DPÜ sanat ihraç eden bir üniversite olacak ve böylelikle kadim kültürümüze en iyi hizmeti yapmış olacağız. Ben bu duygu ve düşüncelerle panelin ve projenin hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

DR. TAŞKENT: “TÜM KÜTAHYALILAR BU İŞİN PAYDAŞI”

Kütahya’ya özgü başka yerlerde olmayan özellikler varlığından bahseden Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent: “UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağında olan bir şehir. Burası tescilli bir sanat şehri. Ortaya konan ürünün markalanması halinde vitrinde kendine yer bulma ihtimali artıyor. Bunu sadece kendinize ait rafta sergilerseniz ekonomik bir döngüye girmemiş sanat eseriniz olmuş olur. Bu işin endüstri kısmı da burada devreye giriyor. Önce ulusal sonra ulus aşırı erişiminin sağlanmasını arzu ediyoruz. Kütahya’nın toprağında o sanatçı ruh var. Kütahyalı tüm hemşerimiz bu işin paydaşı. Burada iyi sonuç çıkacağını beklemek gerçekçi bir beklenti olur. Yakın vadede arzu ettiğimiz güzel sonuçları gururla izleyeceğimiz neticeler alırız” açıklamasında bulundu.

SEMA GÜRAL’DAN GENÇ GİRİŞİMCİLERE ÖNERİLER

Protokol konuşmalarının ardından panel bölümüne geçildi. Doç. Dr. Pınar Yazkaç’ın yönetiminde gerçekleşen panelde Sema Güral Sürmeli, projeye nasıl katıldığını anlattıktan sonra genç girişimcilere önerilerde bulundu. Emire Cete bu proje başta olmak üzere bakanlığın projeleri nasıl desteklediğinden söz etti. Yaratıcı kültür endüstrisinin dünyadaki yeri ve öneminden söz eden Başkent Üniversitesi Yaratıcı Kültür Endüstrileri Araştırma ve Uygulama Merkezi öğretim üyelerinden Dr. Erman Demir’in ardından söz alan projede görevli GSF akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Ali Aycan Gürbüz ise öğrencilerin bu proje kapsamında nasıl kazanımlar elde edeceğinden bahsetti. Katılımcılara teşekkür belgesi ve çini vazonun hediye edildiği panelin ardından fuaye alanındaki sergiye geçildi. Sergiye katılan sanatçılar ve öğrenciler, eserlerini protokol üyelerine anlatma olanağı buldular.