SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSLERİ

featured
service

Yılın son haftasında, Türkiye İstatistik Kurumu (TUIK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Sektörel güven endekslerini açıkladılar.

TUIK’ e göre mevsim etkilerinden arındırılmış, Sektörel güven endeksleri Aralık ayında düşüş göstermiş.

Rakamlar; bir önceki aya göre, Hizmetler Sektörü 0,5%, Perakende Ticaret Sektörü 0,4%, İnşaat Sektörü 3,9% luk bir düşmeyi işaret ediyor.

Hizmetler Sektöründe Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi ise %0,3 artarak 118,1 oldu.

Perakende Ticaret Sektöründe Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi ise %1,3 azalarak 133,8 oldu.

İnşaat Sektöründe  Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise %4,4 azalarak 100,9 değerini aldı.

TCMB’ ye göre Mevsim etkilerinden arındırılmış Reel Sektör Güven Endeksi 110,10 olarak açıklandı. Burada Kasım ayına göre 1,9 puanlık bir azalma görülüyor.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği, iç piyasa sipariş miktarında ise bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı görülmektedir. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin güçlendiği, gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıfladığı gözlenmektedir.

Ortalama birim maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler ve son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin güçlendiği görülmektedir. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentilerinde güçlendiği gözlenmektedir. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 5,2 puan artarak yüzde 35,3 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Genel gidişat ile ilgili olarak, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,1‘e, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 64,8‘e gerilerken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 29,1‘e yükselmiştir.

İyide bu Sektörel Güven Endeksi dediğimiz şeyler nedir, ne işe yarar neden her ayın son haftası TUİK ve Merkez Bankası bu verileri açıklar?

Sektöre ilişkin güven endeksi; endekse seçilen soruların yayılma endekslerinin aritmetik ortalamasıdır. Daha açık bir ifadeyle, Sektörel Güven Endeksi, Hizmet sektöründe, inşaat sektöründe, perakende ticaret sektöründe ve Reel Sektörde faaliyet gösteren oyuncuların içinde bulundukları durumu ve gelecek üç aylık beklentilerini gösteren endekslerdir. Sektörel güven endeksleri sektör içerisindeki oyuncuların kendilerini nasıl ve nerede gördükleri hakkında fikir edinebilmemizi sağlıyor.

Sektörlerin Son üç aydaki iş durumları, stokları, iş hacimleri, son üç aydaki satışları ve geleceğe yönelik eğilimler, siparişler, iş hacimleri, satış fiyatları vs. bilgileri edinmemizi sağlar. Özellikle beklentiler ile ilgili cevaplar, ekonomik geleceği daha yakından tahmin edebilmemize ve yolumuzu aydınlatabilmemize vesile olabilir. Hatta yılda iki kez yatırımlar sorulur iş insanlarına, Ocak ve Temmuz aylarında. İşte bu bize doğrudan sermaye yatırımları ile ilgili beklentileri gösterir ki önemli veridir.

Peki, nasıl hesaplanıyor?

Aslında çok basit bir yolla ortaya çıkıyor. Sektördeki yöneticiler ile yapılan anketlerin değerlendirilmesi sonucunda endeksler ortaya çıkıyor.

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini göstermektedir.

                Unutmadan belirtelim, toplamda dört adet Sektörel Güven Endeksi mevcuttur,

  • İnşaat Sektörü,

(İnşaat ile ilgili tüm faaliyetleri içeren alt sektörleri kapsar.)

  • Perakende Satış Sektörü,

(Tüketici ile devamlı ilişkide olunan sıcak satış faaliyetlerini apsayan tüm sektörleri kapsar.)

  • Hizmetler Sektörü

(Bankacılık, Finans, Bilişim, Sağlık, Ulaşım, Kargo-Posta Vb. tüm sektörleri kapsar.)

  • Reel Sektör (Reel Sektör Güven Endeksini Merkez Bankası hesaplar)

(İmalat Sanayinde faaliyet gösteren tüm sektörleri kapsar.)

Yeni yılın ilk iş günü yani 3 Ocak 2022 Enflasyon rakamları açıklanacak. Gözümüz orada şimdilik açıkçası.

                Dostlarım; Umarım 2022 de tüm endekslerimiz iyimserliğe işaret etsin. 2021 bizi biraz yormuş olsa da 2022 yılı için umutlarımız var. Hepinize sağlık mutluluk ve bereketli kazançlar dileyerek 2022 yılınızı tebrik ederim ve Nice Mutlu Yeni Yıllara diyorum…

Sağlıcakla kalınız…

SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSLERİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!