Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“SAVAŞA RAĞMEN TALEPLER SÜRÜYOR”

KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı

KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, 50 gündür süren Rusya-Ukrayna savaşanının Kütahya sanayisini nasıl etkilediğini açıkladı. Şu anda sanayide olumsuz bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Başkan Özotraç, üretimin devam ettiğini ve savaşa rağmen taleplerin sürdüğünü kaydetti.

Rusya’nın Ukrayna’ya sürdürdüğü askeri harekât Türkiye’deki sanayisinde bazı sektörleri olumsuz etkiledi. Zarara uğrayan sektör temsilcileri, savaşın bir an önce bitmesini isterken, Kütahya Ekspres’e konuşan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç savaşın Kütahya sanayisine etkisini anlattı.

ENERJİ FATURASI FİYATLARA YANSIYACAK

Şu ana kadar sanayiden kendilerine olumsuz bir durum bildirilmediğini kaydeden Başkan Özotraç, üretimin devam ettiğini ancak son zamlarla beraber bir değerlendirme yapmak için beklenmesi gerektiğini söyledi. Elektrik zammından sanayinin mutlaka etkileneceğini belirterek: “Fiyatlara nasıl yansıyacak, fiyatlara yansıyınca pazar nasıl gelişecek; bunun için biraz beklemek lazım. Ama fiyat olarak mutlaka yansıyacak. Biraz beklemekte fayda var. Çünkü kıştan da yeni çıktık. Biraz işlerin açılmasıyla birlikte bu zamlardan nasıl etkileneceğimizi görmemiz gerekiyor” dedi.

“ŞU ANDA BİR OLUMSUZLUK YOK” Başkan İsmet Özotraç, Ukrayna-Rusya savaşının Kütahya sanayisini nasıl etkilediğine de değindi. Sanayinin savaştan önce pandemiden etkilendiğini aktaran Özotraç: “Etkilenmesine rağmen ihracat, pandemi sürecinde ciddi bir artış kaydetti. Savaşın neticelerine baktığımızda da şu anda bir olumsuzluk yok. Talepler devam ediyor. Öte yandan devlet tarafından uygulanan ambargolar ve şimdi olan münasebetler, Türkiye’yi ve Kütahya’yı hem yatırım hem de talepleri karşılama yönünde daha iyi bir konuma getirmek için” diyerek sözlerini tamamladı.