ŞAHBAZ: “ANAYASAL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER RAFA KALDIRILDI”

featured
service

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun hapis cezasının onanmasına tepki gösteren CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz: “Yargıtay tarafından verilen onama kararı, aynı zamanda Türkiye’de hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının ve en temel anayasal hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığının kanıtıdır” dedi.

AK Parti hükümetinin kaybettiği belediyeleri hala sindiremediğini aktaran Başkan Şahbaz: “AK Parti hükümeti iktidarını kaybedeceği korkusuyla toplumun her kesimindeki baskılarını giderek artırıyor. Ancak korkunun ecele çaresi yok. Çare millettir, demokrasidir, sandıktır” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZDE HUKUK VESAYET ALTINDADIR”

AK Partinin iktidarını kaybetme korkusunun Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza ve siyaset yapma yasağı ile vücut bulduğunu söyleyen Başkan Şahbaz: “O nedenle yasaların, bilimin, sanatın, insan haklarının rafa kaldırıldığı bu ortamda, 2019 yılındaki Ağır Ceza Mahkemesi kararına nasıl şaşırmadıysak, Yargıtay kararına da şaşırmadık. Çünkü biliyoruz ki, kamuoyu vicdanını yaralayan ve adalete olan güveni bir kez daha sorgulatan bu kararın kaynağı hukuk değildir. Ülkemizde hukuk vesayet altındadır. Adalet yok edilmiş, anayasa rafa kaldırılmıştır. Bu karar, hukuksuz bir karardır. Millet adına verilmeyen bu karar, vicdan sahibi tüm kalplerde hükümsüz olacaktır. Bu hukuksuzluğun muhatabı sadece Canan Kaftancıoğlu değil, tüm Türkiye’dir” şeklinde konuştu. ,

“BU KARARI TANIMAYACAĞIZ”

Zeliha Aksaz Şahbaz Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak kökeni Kuvayı Milliye’ye dayanan büyük bir davanın evlatları olduklarını söyledi. Şahbaz: “Bizim davamız demokrasi davasıdır; bizim davamız hak, hukuk ve adalet davasıdır; bizim davamız açlığa, yoksulluğa, haksızlığa karşı olanların davasıdır. Bu nedenle mücadelemiz bu ülkeyi aydınlığa çıkarma mücadelesidir. Mücadelemiz haktan, hukuktan, adaletten yana olanların mücadelesidir. Biz onlar gibi “mağdur edebiyatı” yapmayacağız, mağrur duruşumuzu, onurlu duruşumuzu sonuna kadar sürdüreceğiz. Her türlü hukuksuzluğun karşısında durduğumuz gibi, bunun karşısında da dimdik duracağız. Bizler, Canan Kaftancıoğlu’nun yol arkadaşları olarak hukuksuz tüm kararları tanımadığımız gibi bu kararı da tanımayacağız” diye konuştu.

“TEK YÜREK TEK SES OLACAĞIZ”

Canan Kaftancıoğlu’nun uğradığı hukuksuzluk ortadan kalkıncaya kadar, adalet yeniden tesis edilene kadar durmayacaklarını söyleyen Başkan Şahbaz: “Zulmün, zorbalığın hesabı soruluncaya kadar tüm demokratik direncimiz ve gücümüzle bu haksızlığın karşısında dimdik duracağız. Haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe bugün İstanbul’dan Maltepe’den, Sayın Genel Başkanımızın 25 günlük tarihi hak, hukuk, adalet yürüyüşünü noktaladığı o meydandan hep birlikte tek yürek tek ses olarak “dur” diyeceğiz. İstanbul’dan yükselen güçlü sesimizle ülkemizi uçuruma sürükleyen yönetim anlayışına “dur” diyeceğiz.

ŞAHBAZ: “ANAYASAL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER RAFA KALDIRILDI”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Ekspres - Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!