GÖZYAŞI KANALI TIKANIKLIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

GÖZYAŞI KANALI TIKANIKLIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.11.2021
6
A+
A-

Özel PARKHAYAT Kütahya Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Muhammet Fatih Özdemir; gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gözyaşı kanalının göz ile burun boşluğu arasında bulunan ve gözyaşı bezi tarafından salgılanan sıvının burun boşluğuna akmasını sağlayan anatomik bir yapı olduğunu söyleyen Dr. Özdemir: “ Gözyaşı kanalında herhangi bir nedenle tıkanıklık meydana gelmesi durumunda gözyaşı, gözde birikerek göz kapakları arasından yanağa akabilir. Bu da gözyaşı yollarında enfeksiyona yol açarak çapaklanma, ağrı,  kızarma ve şişmeye sebep olabilir” dedi.

HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİYOR

Özdemir, gözyaşı kanalı tıkanıklığının belirtilerini şu şekilde sıraladı: gözlerde sık sık çapaklanma, aşırı sulanma, burun kökünde şişlik, burun köküne basmakla göze iltihap gelmesi. Gözyaşı kanal tıkanıklığının her yaşta görülebildiğini de sözlerine ekleyen Özdemir, yeni doğan bebeklerde ve özellikle menopoz sonrasında kadınlarda daha sık görüldüğünü belirtti.

2 TÜR SEBEBİ VAR

İki tip gözyaşı tıkanıklığı sebebi olduğuna dikkat çeken Dr. Özdemir, Doğumsal gözyaşı kanal tıkanıklığı sebebinin bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında gözyaşı kanallarının oluşumunu tamamlamaması ve genellikle sorunun, gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zarın delinmeden, bebeğin doğması olduğunu belirtti. Bu durumda gözyaşının buruna boşalamadığını söyledi. Edinsel gözyaşı kanal tıkanıklığının ise genellikle orta ve ileri yaşlarda ortaya çıktığına dikkat çekerek: “Tekrarlayan enfeksiyonlar, gözyaşı kesesi taşı, sinüzit, travma, sistemik enflamatuvar hastalıklar ve tümörler gözyaşı kanal tıkanıklığına yol açabilir” dedi.

TANI NASIL KONULUR?

Dr. Özdemir, gözyaşı kanal tıkanıklığı nasıl tanı konduğunu da aktardı. Özdemir: “Tıkanıklığın tespitinde en sık kullanılan yöntem bir kanül yardımı ile gözyaşı yollarına sıvı verilmesi (lavaj) işlemidir.  Gözyaşı yollarına sıvı verilmesi işleminde hastanın boğazına sıvı gelirse gözyaşı yolları açıktır, sıvı gelmemesi durumunda ise gözyaşı yollarının kapalı olduğu anlaşılır. Tanı koymak için istenen tetkikler dakriyosistografi ve dakriyosintigrafidir” açıklamasında bulundu.

HASTALIK TEDAVİ YÖNTEMLERİ:

a) Doğumsal gözyaşı kanal tıkanıklığı: İlk 1 yıl masaj uygulaması yapılır. Masaj burun kökünden, aşağı doğru sıvazlama şeklinde uygulanır. Günde 3-4 kez, 10 sefer bu masaj hareketini yapmak gerekir. Masajla kendiliğinden kanalın açılma ihtimali %95 civarındadır. Gözde çapaklanma oldukça antibiyotikli göz damlaları kullanılır. 1.5 yılın sonunda, yaşarma geçmezse kanal kendiliğinden açılmamış demektir. O zaman “probing“ denilen sondalama işlemi yapılır. İlk sondalamadan sonra yaşarma şikâyeti geçmezse, sondalama işlemi tekrarlanabilir. Sondalama ile de yaşarma geçmezse, hastaya balon kataterile dilatasyon ve tüp entübasyonu uygulanabilir. Bu tedavi yöntemleri ile başarı sağlanamazsa ilerleyen dönemde çocuğa dakriyosistorinostomi ameliyatı yapılabilir.

b) Sonradan oluşan gözyaşı kanal tıkanıklığı: Göz sulanmasının nedeninin göz yaşı kanalı tıkanıklığı olduğunun anlaşılması durumunda tedavi genellikle cerrahidir.  Tedavinin amacı gözyaşı kesesi ile burun boşluğu arasında yeni bir yol açılmasıdır. Bu amaçla değişik ameliyat teknikleri uygulanabilir. Yeni açılan kanalın tıkanma ihtimali yüksek olan bazı olgularda bu kanala geçici süre ile durmak üzere silikon tüp yerleştirilebilir.

Bu ameliyatlar 3 şekilde uygulanabilmektedir:

1.External dakriyosistorinostomi: Burun ile göz arasına bir cilt kesisi yapılır. Buradan girilerek burun ile gözyaşı kesesi arasında yeni bir yol açılmaktadır. Başarı şansı en yüksek olan ameliyat şekli bu yöntemdir fakat ciltte iz bırakması nedeni ile hastalarda kozmetik endişe yaratabilmektedir.

2.Endoskopik dakriyosistorinostomi (DSR): Endoskop yardımı ile burun içerisinden girilerek gözyaşı  kesesine doğru bir yol açılır. Kozmetik açıdan daha çok tercih edilen bir ameliyattır ve kulak burun boğaz uzmanlarının katılımı ile gerçekleştirilir.3. Transkanaliküler lazer dakriyosistorinostomi: Son yıllarda uygulanmaya başlayan yöntemde ise, gözyaşı kanalının göz tarafındaki ağzı olan kanaliküllerin içerisinden girilerek lazer yardımı ile ameliyat gerçekleştirilmektedir (Transkanaliküler lazer dakriyosistorinostomi). Bu yöntemde, lokal veya genel anestezi altında gözyaşı kanalının ağzı genişletilerek lazer probu kanala yerleştirilir. Prob buruna doğru ilerletilir ve yan burun duvarına yaslanır. Bu noktada lazer çalıştırılır ve kanal ile burun arasında yeni bir pencere açılır. İşlem burun içerisinden endoskop ile sürekli izlenir ve pencerenin yeri ve büyüklüğü istenilen şekilde ayarlanana kadar dokular yakılarak yok edilir. Ardından kanala silikon tüp yerleştirilerek işlem sonlandırılmaktadır. Bu yöntem de Kulak Burun Boğaz uzmanlarının katılımı ile gerçekleştirilir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram