Filmlerdeki o sahne tıbba göre imkansız

Filmlerdeki o sahne tıbba göre imkansız
Yayınlama: 30.01.2023
2
A+
A-

İzlediğiniz filmlerde, monitörde hastanın kalp ritmi düz bir çizgiye dönüştüğünde doktorun şok verdiğini ve hastayı yeniden hayata döndürdüğünü görürseniz o sahnenin tıbbi açıdan doğru olmadığı çok net olarak söylenebilir. Çünkü kalp elektrokardiyografisinin asistol denen düz çizgi gösterdiği bir kalbe şok verilmez. Başka bir ifade ile bu ritm şoklanabilir bir ritm değildir. Bu durumda yapılması gereken şey kalp masajıdır ve tıbbi ekip geldiğinde de verilmesi gereken medikal tedavi algoritması özeldir.

Memorial Bahçelievler Hastanesi’nden Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Görüntüleme Uzmanı Dr. Özge Özden, filmlerdeki bazı sahnelerin neden doğru olmadığını tıbbi açıdan şöyle açıklıyor:

“Bir hastanın kalbinde ventriküler fibrilasyon denen kaotik ritm bozukluğunda elektrik şoku vermek hayat kurtarıcı bir müdahaledir ve bu ritm şoklanabilir bir ritmdir. Ancak kalp monitöründe asistol olarak bilinen düz bir çizgi görüldüğü durumda kalp elektrik şokuna yanıt vermez, bu ritm şoklanabiir bir ritm değildir ve kalp masajı yapmak gerekir.

HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.