Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Reklam Kurulu tarafından tam 20 milyon tl para cezası kesildi

Reklam Kurulu tarafından tam 20 milyon tl para cezası kesildi. Menfaatlerini koruma amacını güderek çeşitli sektörlerdeki yanıltıcı reklamları mercek altına aldı.

Reklam Kurulu tarafından tam
Reklam Kurulu tarafından tam 20 milyon tl para cezası kesildi. Reklam Kurulu, 11 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilen 346. toplantısında karara bağlanan 175 dosyadan 147’sinde mevzuata aykırılıklar tespit etti ve bu reklamlara toplam 20,1 milyon TL idari para cezası uyguladı. Kurul, tüketicilerin ekonomik tercih ve menfaatlerini koruma amacını güderek çeşitli sektörlerdeki yanıltıcı reklamları mercek altına aldı.

Reklam Kurulu tarafından tam 20 milyon tl para cezası kesildi

Son dönemde tüketicilerin çevre konusundaki duyarlılığının artmasıyla birlikte, reklam verenlerin tüketicilerin bilgi eksikliğini istismar eden “çevresel beyan” içerikli reklamlara sıkça yer verdiği görülüyor. Reklam Kurulu, bu tür yanıltıcı uygulamaları önlemek amacıyla gıda, giyim ve dayanıklı tüketim sektörlerinde faaliyet gösteren dört farklı şirketin reklamlarında yer alan “doğa dostu”, “doğayı senin kadar düşünen” ve “iklim dostu” gibi ifadelerin gerekli bilgiler verilmeden kullanıldığını tespit etti. Bu nedenle, bu tür reklamlara idari yaptırım uygulanmasına karar verildi.

Sahte ve Taklit Ayakkabı Reklamları İncelendi

Kurulun bu ayki toplantısında, taklit ayakkabı reklamları da önemli gündem maddelerinden birini oluşturdu. Özellikle sosyal medya mecralarında görülen, koruma altındaki markaların logo ve diğer ayırt edici unsurlarının kullanıldığı taklit ayakkabı reklamlarıyla ilgili yapılan incelemeler sonucunda, reklam mevzuatını ihlal eden 17 reklam verene idari yaptırım uygulandı. Bu yaptırımlar, tüketici sağlığının korunması ve ürün güvenliğinin sağlanması amacıyla alındı.

Coğrafi İşaretli Ürünlere İlişkin Yanıltıcı Reklamlar Mercek Altında

Tüketiciler nezdinde gerek üretim kalitesi gerekse ürün niteliği açısından önemi artan coğrafi işaretli ürünlere yönelik yanıltıcı uygulamalara karşı da denetimler sürdürülüyor. Bu bağlamda, ilgili coğrafi işaret tesciline aykırı biçimde üretim yapan ve reklamlarında “Ayvalık Zeytinyağı”, “Ayvalık Organik Zeytinyağı”, “Ayvalık Natural Sızma Zeytinyağı” gibi ifadeler kullanan 13 firma hakkında reklamları durdurma kararı verildi.

Yılın İlk Yarısında Büyük Cezalar

Reklam Kurulu, 2024’ün ilk altı ayında toplam 931 dosya üzerinde inceleme ve değerlendirmelerde bulundu. Aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 811 dosya hakkında durdurma cezası ve toplam 127,4 milyon TL idari para cezası uygulandı. Kurul, tüketicilerin haklarını koruma konusundaki kararlılığını sürdürüyor ve aldatıcı reklamlarla mücadelede önemli adımlar atmaya devam ediyor.