POS cihazından gelir kazananlar da denetime girdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan 3 bin 662 kişiyi tespit edildi. Bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi sağlandı." dedi.

POS cihazından gelir kazananlar da denetime girdi
service

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan 3 bin 662 kişiyi tespit edildi. Bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi sağlandı.” dedi.

Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele amacıyla attıkları adımları genişlettiklerini söyledi.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin analiz yapıldığını bildiren Şimşek, çalışmalardan hareketle vergi kayıp ve kaçağına neden olduğu yönünde emareler bulunan işletmeler hakkında denetimlere başlandığını söyledi. 

Denetim çalışmalarında, vergi mükellefi olmadığı halde üzerlerine kayıtlı POS cihazları bulunan ve bu cihazlar üzerinden hasılat elde eden 2 bin 320 kişinin ele alındığını aktaran Şimşek, şunları kaydetti:

“Bu kişilerin toplamda 3 milyar lira kayıt dışı hasılat elde ettiği ve vergi idaresinin bilgisi dışında bıraktığı belirlendi.

Mükellefiyeti olan 1342 kişinin ise yine POS cihazları üzerinden elde ettiği toplamda 2 milyar lira hasılatı beyanlarına yansıtmadığı veya eksik yansıttığı tespit edildi.

Bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi sağlandı.”

“MÜKELLEF OLMADAN POS HASILATI ELDE EDİYORLAR”

Denetim çalışmalarında çarpıcı örneklere rastlandığını da anlatan Şimşek, “Denetimlerde vergi mükellefi olmadan 1 milyon liranın üzerinde POS hasılatı elde eden 81 kişi bulundu. Bu mükelleflerin ilgili dönemlerdeki hasılat tutarının yaklaşık 253 milyon lira olduğu görüldü.”ifadesini kullandı.

POS cihazından gelir kazananlar da denetime girdi

Bakan Şimşek, benzer çalışmanın 2023 yılı verileri üzerinden de yapıldığını belirtirken, “Elde edilen sonuçlar üzerine gerekli işlemler yapılacak. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelemiz tavizsiz ve güçlü şekilde devam edecek.” diye konuştu.

POS cihazından gelir kazananlar da denetime girdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!