Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

PORSUK’TA SU SEVİYESİ YÜKSELİYOR

Kütahya’da yer alan, geçen

Kütahya’da yer alan, geçen yılın ikinci yarısında kuraklıktan etkilenen Porsuk Barajı’nda son aylardaki yağışlar ve kar erimeleriyle su seviyesi yükselmeye başladı.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre geçen aralık ayında yüzde 34,8 olan barajdaki su seviyesi yüzde 42,7’ye yükseldi. Geçen yıl bugünlerde barajda seviye yüzde 38,6 ölçülmüştü.

“SUYLA YATIP SUYLA KALKIYORUZ”

Kıyıdaki yerleşim birimlerinden Kütahya merkeze bağlı Sofça köyünün muhtarı Ali Ekber Yiğit, Porsuk Barajı’nın bölge insanı için önemli olduğunu söyledi. Bu kaynağın köylülerin ekmek kapısı olduğunu belirten Yiğit: “Biz köy sakinleri olarak neredeyse suyla yatıp suyla kalkıyoruz. Köyümüzde her 4 kişiden 3’ü balıkçılıkla uğraşıyor ve geçiniyor. İnşallah yağışlar bollaşır ve barajımız istenilen şekilde dolar, bizler de buradan geçimimizi sağlamaya devam ederiz” dedi.

“GÜZEL YAĞIŞ OLURSA BARAJ ESKİ SEVİYESİNE ULAŞACAKTIR”

Yiğit, birkaç yıldır üst üste yaşanan kuraklık nedeniyle barajda önemli bir çekilme yaşandığını anlattı. Son aylarda bol yağışla seviyenin artmaya başladığını dile getiren Yiğit: “Ümit ediyoruz ki bahar yağışlarında bu seviye daha da yükselecek ve artacaktır. Önümüzdeki yıllarda da bu kış gibi üst üste güzel yağış olursa baraj eski seviyesine ulaşacaktır” diye konuştu. AA