ÖZEL AHMET YAKUPOĞLU MÜZESİ ONAYI ALDI

featured
service

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde kurulan Müzeler Müdürlüğüne bağlı iki müzeden biri ve eşsiz ve özgün özellikleri içerisinde barındıran Özel Ahmet Yakupoğlu Müzesi’nin tescil işlemleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandı.

Maltepe Mahallesinde, mülkiyeti Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne ait Özel Ahmet Yakupoğlu Müzesi’nin müze olarak tescillenmesi ve kurulması talebi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin girişimi, Kütahya Valiliğinin yazısı ile Kültür ve Turizm Bakanlığına iletildi ve Bakanlık onayı ile müzenin açılması resmî olarak gerçekleştirildi. Böylece yıllardır bir hayal olan ve sürekli dillendirilen ‘Özel Ahmet Yakupoğlu Müzesi’ resmî olarak kurulmuş oldu.

AHMET YAKUPOĞLU’NA VEFA

Müze, başta rahmetli Ahmet Yakupoğlu’na vefa göstergesi olmak üzere, onun adının ebedi olarak yaşaması, Kütahya başta olmak üzere Türkiye ve dünyada iz bırakan insanlardan biri olan Yakupoğlu’nun yaşamı boyunca ortaya koyduğu eşsiz eserlerinin izlenmesine ve araştırma konusu olmasına, eğitim ortamı olarak genç nesillerin yetiştirilmesine olanak sunacak. Müzenin ayrıca Kütahya’nın turizm sektörüne katkı sağlayacağı da bekleniyor.

KÜRATÖRLÜ SERGİLER AÇILACAK

Kurumsal olarak DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesine bağlı olarak hizmet verecek olan Özel Ahmet Yakupoğlu Müzesi, daimi sergi salonunda sanatçının belirli sayıdaki eserlerinin sergilendiği bir yapı olacak. Öte yandan müze, geçici sergi salonunda talep olması durumunda kuratörlü sergilerin açılmasına, sanatçının eserleri ile DPÜ’ye bıraktığı şahsi eşyaları ile belgelerin teşhirine, bilimsel etkinliklerin yapılabilmesine ve genç nesillerin burada bir öğrenme ortamı olarak yararlanabilmesine olanak tanıyacak. Özel Ahmet Yakupoğlu Müzesi’nin sanatseverler dışında, eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci grupları tarafından planlı ziyaretlere de açılması ve böylece Yakupoğlu’nun hayatı, eserleri ve kullandığı eşyaların hem Kütahya halkına hem de yeni nesile tanıtılması da Güzel Sanatlar Fakültesinin planları arasında yer alıyor.

ÖZEL AHMET YAKUPOĞLU MÜZESİ ONAYI ALDI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!