Otomobil satışında yeni dönem

Araç piyasasında alınan önlemler, al-satçıları piyasadan çekmeye yönelik başarılı bir adım olarak kendini gösterdi.

Otomobil satışında yeni dönem
service

Araç piyasasında alınan önlemler, al-satçıları piyasadan çekmeye yönelik başarılı bir adım olarak kendini gösterdi.

Bu durum, galericilerin araç satışında farklı yöntemlere başvurmasına neden oldu. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel’e göre, sıfır araçlardaki bollaşma ve Ticaret Bakanlığı’nın aldığı önlemlerle otomobil yatırım ve kayıt dışı ticaret alanları sınırlanmış oldu. Ayrıca, ekonomi politikalarındaki değişiklikler, mevduat getirilerindeki artış ve farklı yatırım enstrümanlarının cazip hale gelmesi, yatırımcıların birikimlerini otomobillerden uzaklaştırmalarına sebep oldu.

Bu durum, araç fiyatlarındaki yükselişin durmasına ve hatta bir miktar düşüş trendinin oluşmasına neden oldu. Araçlara olan talepteki azalma, satış süreçlerini uzattığından, elinde araç bulunan vatandaşlar takas yöntemine başvurarak yeni ve daha uygun fiyatlı araçlara ulaşmaya çalışıyorlar.

İMAS Başkanı Ertemel, son dönemlerde otomobil takas tekliflerinin arttığını belirtiyor. Araç sahipleri, düşük talep nedeniyle daha önceki yüksek fiyatlarla aldıkları araçları takas yoluyla değerlendirmek istiyorlar. Ancak takasa konu olan araçların eski fiyatlar üzerinden değerlendirilmek istenmesi veya geçmişte daha yüksek maliyetle alınmış olmaları gibi sebeplerle takas anlaşması yapmak zor olabiliyor.

Takas usulü satışın, meslektaşlar için daha kolay ve süreci hızlandıran bir yöntem olduğunu belirten Ertemel’e göre, bu süreçte normalleşme yaşanıyor ve fiyatlar anlamında bir denge oluşuyor. Fiyatların daha uygun hale gelmesi, alıcılar için avantajlı bir dönem oluşturuyor. Ancak, takas anlaşmalarında eski fiyatların kabul edilmesi süreci biraz zaman alabiliyor.

Ertemel’e göre, tüketicilerin otomobil talebindeki azalmanın önemli nedenlerinden biri, krediye ulaşmada yaşanan zorluklar. Ancak krediye erişimdeki rahatlama ile talep tekrar artmaya başlayabilir. Ayrıca, bekleyen ve biriken talep, içinde bulunulan durağan dönemde izleniyor. Yeni yılda bu talebin harekete geçmesi ve piyasanın canlanması bekleniyor. Fi̇yatlar anlamında cazip fırsatların olduğu bu dönemde, yeni yılın ardından talep, döviz kuru, enflasyon gibi faktörlerle fiyatların bir miktar yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle otomobil almayı planlayan tüketicilere, mevcut dönemi değerlendirme ve avantajlı koşullarda alım yapma öneriliyor.

Otomobil satışında yeni dönem

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!