OMİCRON KÜTAHYA’DA!

featured
service

Türkiye’de etkisini her geçen gün arttıran Omicron varyantıyla ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Mutasyonun görüldüğü 6 ilden biri de Kütahya oldu. İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan, varyantın görüldüğü 2 kişinin de tedavi süreçlerini evde geçirdiklerini belirterek, vatandaşlara hatırlatma dozu olmaları yönünde çağrıda bulundu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaların üzerine merak edilenleri Kütahya Ekspres’e anlattı. Omicron varyantının Deltaya göre çok daha hızlı yayıldığına dikkat çeken Mehmet Erşan, hastalığın yayılımını engellemenin aşıyla mümkün olabileceğini kaydetti.

6 İLDEN BİRİ KÜTAHYA

Ülkede Omicron vakalarının yüzde 42 olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten bakanlık, mutasyonun görüldüğü illeri de açıkladı. Türkiye’de toplam 6 ilde 42 omicron varyantının görüldüğünü kaydeden Fahrettin Koca, İstanbul’da 30, İzmir’de 6, Şırnak’ta 1, Diyarbakır’da 1, Kütahya’da 2, Isparta’da 2 Omicron vakası görüldüğünü söyledi.

2 VAKAYA DA EVDE TEDAVİ UYGULANDI

Omicron vakalarında kullanılan ilaçların ve tedavi sürecinin covid-19 vakaları ile aynı olduğunu kaydeden Müdür Erşan, Kütahya’da olduğu açıklanan 2 vakaya ilişkin de bilgi verdi. İki hastanın da tedavi sürecini evde geçirdiğini belirten Müdür Erşan: “Durumları iyi. Herhangi bir sıkıntı yok.Bir hastamızın zaten tedavi süreci tamamlandı, diğeri de evden tedaviye devam ediyor” dedi.

“DELTA HIZLI, BU ONDAN DAHA HIZLI” Omicron varyantının deltaya göre çok daha hızlı yayıldığına dikkat çeken Müdür Erşan, aşı çağrısında bulundu. Aşının etki ve faydalarının görüldüğünü kaydederek, hatırlatma dozunu önerdi. Erşan: “Omicron, çok hızlı bulaşan bir varyant. Delta hızlı, bu ondan daha hızlı. Hatırlatma dozu yapıldığı takdirde yayılımın önüne geçebiliriz. Aşıları da bu manada tamamlar isek hatırlatma dozu zamanı gelenler de yaptırırlarsa eğer kendilerini bu manada korumuş olurlar” ifadelerine yer verdi. Mehmet Erşan, son olarak 470 bin hedef nüfusun yüzde 84,9’unun 1 doz,  yüzde 77,9’unun da ikinci doz aşısını olduğunu sözlerine ekledi.

OMİCRON KÜTAHYA’DA!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Ekspres - Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!