NAFİ GÜRAL: “MORALİMİZİ BOZMADAN ÜLKEMİZ EKONOMİSİNE İNANCIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

featured
service

NG Topluluğu Kurucu Başkanı Nafi Güral, 2021 yılı ekonomisini değerlendirdi. Sanayide beklenmedik sürprizlerin her zaman karşılarına çıkabileceğini aktaran Güral: “Moralimizi bozmadan, yolumuza devam etmeliyiz. İstihdam yaratmak, insanlara iş ve aş verebilmek için aracı olmak, ülkemiz ekonomisine gücümüz kadar katkı sağlamak adına her dönemde inancımızı sürdürüyoruz” dedi.

Başkan Nafi Güral, 2021 yılını değerlendirdi,2022 yılı beklentileri ile iş dünyasına yönelik tavsiyelerini açıkladı. Her ortamda ihtiyaçları erken fark etmenin ve uygun çözümler sunmanın işin en önemli sırrı olduğunu aktaran Başkan Güral: “Biz hiçbir zaman frene basmadık, durmadık. Ülkemiz ekonomisine gücümüz kadar katkı sağlamak adına şartlar ne olursa olsun, her dönemde inancımızı sürdürüyoruz” açıklamasında bulundu.

“AYAĞIMIZI YERE SAĞLAM BASALIM”

Sözlerine “Sözlerimi dinlerken ve de yorum yaparken kesinlikle siyasi değerlendirme olduğu düşünülmesin lütfen. Biz iş insanlarıyız işimize siyaset karıştırmayız” diyerek başlayan Nafi Güral: “Geçmişte söylediklerimi hatırlarsanız, böyle günlere hazırlıklı olmamız gerektiği sonucunu görebiliriz. Olumsuz günler maalesef şimdi karşımıza çıkıyor. Hesap yapmak çok önemli, hesabımızı doğru yapalım. Ayağımızı yere sağlam basalım, gözümüz zirvelerde olsun. Ölçek ekonomisinin önemini bilerek işimizi büyütmeliyiz, güçlü konumda yer almamız lazım. Kaynaklarımızı, büyümeye yönelik planlayalım. Ekonomide, iş hayatında, her an, her şey olabilir. Hazırlıklı olmak, olumsuzluklar geldiğinde panik yapmadan süreçleri yönetmemiz lazım” ifadelerine yer verdi.

“BEKLENMEDİK OLUMSUZLUKLAR HER ZAMAN KARŞIMIZA ÇIKABİLİR”

Nafi Güral, ticari işletmeler kendi kulvarlarında ciddi problemler yaşarken, sanayi kesiminin de kendi ölçeklerinde problemler yaşadığını söyledi. Durumu örneklerle özetleyen Nafi Güral: “Kredilerde sıkıntı var, bankalar topladıkları mevduatları ve kendi kaynaklarını %21,5 ile %25 aralığında değişen faiz ile devlete satabildikleri için kredi vermekten uzak duruyorlar. Veya devlete sattıklarından daha yüksek faiz uyguladıkları gibi uzun vadeli yatırım kredisi veremiyorlar. Maliyetleri ilan edilenden enflasyon oranından fazla arttı ama artış oranı kadar fiyat belirlemeler mümkün olmuyor. Tedarikçilerin son durumdan kaynaklanan nedenlerle vadeli satış yapamadıkları için ek finansmana ihtiyaç oluyor, iç pazarda vadeli satmak zorundalar, peşine dönerlerse bayileri hazırlıklı olmadıkları için alım yapamayacaklar. Beklenmedik olumsuzluklar her zaman karşılarına çıkabilir, mesela doğalgaz kullanan fabrikalara 10 gün süre ile %40 kısıtlama geldi, yani üretimleri %40 oranında azaldı. Görüldüğü gibi içinde bulunduğumuz sevimsiz durumdan küçük büyük ayırımı olmadan bütün işletmeler kendi çaplarında olumsuz anlamda etkileniyor” diye konuştu. 

“SORUNLAR BİTECEK, GÜZEL GÜNLER GELECEK”

Nafi Güral, sürpriz olumsuzlukların her zaman karşılarına çıkabileceğine dikkat çekti. Güral: “Asıl yapılması gereken, sıkıntılı durum gelmeden, gelebilecek ihtimalilere karşı hazırlıklı olmak, strateji belirlemek, geldiğinde de bu stratejileri uygulamaktır. Firmalarımızın gelişmesi ve kalıcı olması için, doğru stratejiler uygulamanın, olmazsa olmaz mecburiyet olduğu anlaşılıyor. Her işletmenin kendisine özel sorunları var, bu nedenle genel bir çözüm önerisi düşünemiyorum. İşi üretim olmayan üyelerimizden, mevcut işlerini ve finansman güçlerine zarar vermeden, seçecekleri bir konuda küçük de olsa üretim kulvarına girmelerini, zaman içinde büyümelerini arzu ederim. Nasıl ki ulu ağaçlar minnacık fidanlardan oluşuyorsa, doğru yönetilen işlerde büyür, gelişir. Dikkat ederseniz 500 büyük sanayi kuruluşunun en az 400 tanesinin en fazla 40/50 yıl önce kurulmuş olduğunu görürüz. Bu durum kalıcı değil, geçicidir. Unutmayalım ki, sabahı olmayan gece yoktur. Moralimizi bozmadan, yolumuza devam etmemiz halinde, bu durumu en az zararla atlatabileceğiz. Nasıl ki ulu ağaçlar minik fidanlardan oluşuyorsa, doğru yönetilen işler de zamanla büyür ve gelişir. İçinde bulunduğumuz durumda bile, işimizi geliştirme hedeflerimizden asla vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“HER DÖNEMDE İNANCIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

Nafi Güral konuşmasını şöyle tamamladı: “Her ortamda ihtiyaçları erken fark etmek, kendine güvenerek başarmayı istemek, fırsatlar yaratmak, uygun çözümler sunmak, kaldırabilecek kadar risk almak, bunu yaparken de planlı olmak, ayaklarını yere basarak zirvelere odaklanmak işin en önemli sırları. Kritik dönemlerde tereddütlü davrananların, frene basanların yerlerinde saydığını görüyorum. Biz hiç bir zaman frene basmadık, durmadık. İstihdam yaratmak, insanlara iş ve aş verebilmek için aracı olmak, ülkemiz ekonomisine gücümüz kadar katkı sağlamak adına şartlar ne olursa olsun, her dönemde inancımızı sürdürüyoruz.”

NAFİ GÜRAL: “MORALİMİZİ BOZMADAN ÜLKEMİZ EKONOMİSİNE İNANCIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!