MÜSLÜMANLAR, ÇEVRE SORUNLARI VE KARBON AYAK İZİ

featured
service

Yıllar önce dindarlığından şüphe duymadığım mülayim bir arkadaşım, kediyi sopa ile kovalayan birine hiddetle çıkışmıştı.

-Ne yapıyorsunuz o kedinin sahibi Allah, Allah’ın emanetini böyle davranamazsınız.

Evet inancımıza göre yeryüzünün halifesi insandı. İnsan halife olduğu kadar da koruyucusu idi yeryüzünün. Hem her bir canlı hatta cansız Allah’ın ayeti değil miydi?

Bulutların gökyüzündeki dansından tutun da başını bir tarafa eğmiş masumca size bakarak içinizdeki şefkat duygusunu coşturan bir köpek yavrusuna kadar. Gözümüzün gördüğü, kulağımızın duyduğu, kokladığımız ve dokunduğumuz her şey bize sunulan bir ayet değil miydi?

Peki o zaman;

Yemyeşil ormanlarla kaplı dağları bir bıçak misali kesen verimsiz maden ocaklarına,

0,062 ile 3 MW arasında elektrik üreten 97 tane küçük çaplı ve doğanın dengesini alt üst eden HES’lere,

Üç beş bin kalitesiz ayakkabı veya kumaş üretip ihracat yapıyorum diyerek nehirlerimizi kirletenlere,

Avrupa’nın çöpünü satın alıp Akdeniz sahillerinde yakanlara,

Sadece 2020 yılında 1000’den fazla maden ruhsatı verenlere ne diyeceğiz?

İlgimizi çekmeyeceği için ozon tabakası veya eriyen buzullar bize çok ‘’uzak sorunlar’’ olduğundan oralara pek girmiyorum.

Çevre uzmanlarına göre yılda 50 bin, günde 137 canlı türü bizim yüzümüzden yok oluyor. Dünya verimliliğinin %40’ını vahşice kullanıyoruz. Yani ayetleri açgözlülüğümüz sebebiyle yok ediyoruz. Peki İslam’a ve ayetlerine karşı savaş açanlara gösterdiğimiz tepkiyi çevre talanına karşı niye göstermiyoruz?

Vahşi sulama, kontrolsüz balıkçılık, avlanma, nüfus artışı, teknoloji kaynaklı tüketim, israf gibi sebeplerin müsebbibi bizler değil miyiz?

Biz iyisi mi kendi evimizin önünü temizlemekle yani bir başka ayet olan tasarrufla başlayalım işe ve karbon ayak izimizi küçültelim. Karbon ayak izi, insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür ve birimi çevreye bırakılan karbondioksittir. Karbondioksit ve sera gazları, kıyamet alametleri arayanların önünde duruyor ve ‘’ben buradayım’’ diyor, anlayana.

 Çöpe attığımız pet şişelerin ve gıda ambalajlarının belediyelerin adını geri dönüşüm koydukları sihirli bir makine ile tekrar eski haline getirdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. En verimli geri dönüşüm sistemleri bile çevreye büyük zararlar veriyor.

‘’Bir müslüman olarak ne yapabilirim?’’, diyorsanız Google’a ‘’karbon ayak izi’’ yazıp yapabileceklerimizi uygulamaya başlayalım.

Böylece ayetlerimizin yok olmasına engel olalım.

MÜSLÜMANLAR, ÇEVRE SORUNLARI VE KARBON AYAK İZİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!