Moringa Yaprağı ve Çayının Faydaları

Moringa yaprağı, moringa ağacının (Moringa oleifera) yeşil ve besin açısından zengin yapraklarıdır. Vitamin, mineral ve antioksidan içerir.

moringa-yapragi-faydalari
service

Moringa yaprağı, moringa ağacının (Moringa oleifera) yeşil ve besin açısından zengin yapraklarıdır. Moringa ağacı, tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişen dayanıklı bir ağaçtır ve tıbbi, beslenme ve diğer kullanımlarıyla bilinir. Moringa, “moringa” veya “moringa oleifera” olarak da adlandırılır.

Moringa yaprakları, bir dizi vitamin, mineral ve antioksidan içerir. İçerdikleri besin değerleri nedeniyle moringa yaprakları, gıda takviyeleri veya çay gibi formlarda kullanılabilir. Moringa ağacının yaprakları genellikle kurutulur ve toz formunda veya çay olarak tüketilir.

Moringa yapraklarının bazı potansiyel sağlık faydaları

Besin Değeri:

Yüksek oranda vitamin (A, C, K), mineral (demir, kalsiyum, potasyum) ve protein içerir.

Antioksidan Özellikler

Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltabilir ve genel sağlığı destekleyebilir.

Anti-İnflamatuar Etkiler

Moringa, vücuttaki iltihaplanma süreçlerini düzenleyebilecek bileşenler içerir.

Kan Şekerini Dengeleme

Bazı araştırmalar, moringa yapraklarının kan şekerini düzenleme potansiyeline işaret etmektedir.

Kolesterolü Dengeleme

Moringa’nın kolesterol seviyelerini düzenleme konusunda olumlu etkileri olabileceği düşünülmektedir.

Ancak, moringa yapraklarıyla ilgili daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç vardır ve moringa kullanmadan önce bir sağlık profesyoneli ile konuşmak önerilir. Çünkü bitkisel takviyelerin yan etkileri veya ilaçlarla etkileşimleri olabilir.Moringa Yaprağı

Moringa Çayının Faydaları

Moringa yukarıda da sözü edildiği gibi birçok hastalıkta geleneksel bir ilaç olarak kullanılır. Ülkemizde daha çok moringa yaprağından elde edilen Moringa çayı tüketilmektedir ve genellikle zayıflatıcı özellikleri bilinmektedir. Zayıflatma özelliğinin yanı sıra, moringa yaprağının zengin mineral ve besin içeriği ile bilimsel olarak desteklenen pek çok sağlık faydası da vardır. Özellikle moringa çayını düzenli olarak tüketenler bu faydaları kısa sürede fark etmektedir.

Moringa yaprağı, zengin bir vitamin, mineral ve amino asit kaynağıdır. Önemli miktarda A, C ve E vitamini içerir. Kalsiyum, potasyum ve protein bakımından da zengindir.

Moringa yapraklarında, çiçeklerinde ve tohumlarında flavonoidler, polifenoller ve askorbik asit adı verilen antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, hücre hasarı ve iltihabi durumlarla savaşan moleküllerdir. Bir çalışmada yapraktan elde edilen besin takviyesinin  çiçek ve tohumlara göre daha yüksek antioksidan özellikler barındırdığı tespit edilmiştir.

İçerdiği yüksek A vitamini konsantrasyonu ile göz sağlığını korumada faydalıdır.

Sindirim sisteminin çalışmasını düzenler ve kabızlık probleminin ortadan kaldırılmasına yardım eder.

Metabolizmayı hızlandır ve vücutta yağ depolanmasını engeller. Ayrıca tokluk hissi de verir. Böylece sağlıklı zayıflama için faydalıdır.

Moringa yaprağı, doğal bir anti-aging yani yaşlanma karşıtı üründür. Düzenli olarak moringa çayı içenlerde cildin yaşlanması yavaşlar. Bu kişiler, daha güzel ve genç bir cilde sahip olurlar. Çayın olumlu etkileri saç ve tırnakta da gözle görülür şekilde fark edilir. Moringa tozu cilt maskesi şeklinde de kullanılabilir.

Moringa yaprağı tozu, vücut glikoz seviyelerini düşürmede ve diyabetik hastalardaki hücre hasarını azaltmada etkilidir. Düzenli kullanımda kan şekerini ve kolesterolü düşürdüğü gözlenmiştir.

Kan kolesterol düzeyini düşürdüğünden kalp hastalıkları ve damar sertliğine karşı koruma sağlar.

Beyin fonksiyonlarının korunmasında da faydaları olduğu bilinmektedir. Bu nedenle alzheimer hastalığının tedavisinde de kullanılır.

Antioksidan özelliği ile karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Moringa Çayı Nasıl Kullanılır?

Moringa çayı, Türkiye’de daha çok poşet çay şeklinde satılmaktadır. Bu sebeple kullanımı ve hazırlanması son derece kolay ve pratiktir. Poşet çaylar, üzerine kaynar su dökülerek 4-5 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra kolaylıkla hazırlanıp tüketilebilir. Her gün düzenli olarak sabah ve akşam moringa çayı tüketmek kısa süre sonra faydalarını görmeye başlayacağınız anlamına gelir.

Moringa Çayının Yan Etkileri

Son derece faydalı özellikleri bulunan moringa çayının bilinen bazı yan etkileri vardır. Bunlar çok önemli etkiler olmasa da bilinmesi faydalı olacaktır. Son derece nadir olarak görülen bu yan etkiler;

  • Midede ekşime
  • İshal
  • Mide bulantısı
  • Rahimde kasılma şeklinde sıralanabilir.
  • Nadir de olsa rahimde kasılmaya neden olarak düşüğe yol açabileceği için hamilelerin moringa çayı içmemesi gerekir.

 

Moringa Yaprağı ve Çayının Faydaları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!