Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

METEM TESİSLERİ’NDEKİ İNŞAATA YARGI VETOSU

2020 yılında belediye meclisinde

2020 yılında belediye meclisinde alınan plan değişikliğinin ardından Metem Tesislerinde konut yapımı için başlayan inşaat çalışmalarında yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Kararın ardından tesis önünde mahalleli ile basın açıklaması yapan CHP Belediye Meclis Üyesi Ruhsen Kumdalı: “Hem belediyede alel acele ruhsat düzenleyenleri hem de inşaat işlemlerini başlatanları uyarıyorum. Bu açtığınız çukurun doldurulması ile zarardan dönünüz. Çünkü yapılan işlem yasal değil” dedi.

22 Mayıs 2020 tarih ve 194 sayılı belediye meclis kararıyla Esnaf ve Sanatkârlar Odası mülkiyetindeki alanda bir plan değişikliği yapıldı. Bu plan değişikliği ile Yıldırım Beyazıt Mahallesi,1463 ada 6 parselde ticaret, 1463 ada 7 parselde ise konut kullanımları kararı getirildi, artan nüfus yoğunluğunun ihtiyacı olan yeşil alanın ise Kırgıllı Mahallesi 3114 ada 68 parselde karşılanması kararı alındı. Kararın ardından halk tarafından Metem Tesisleri olarak bilinen alanda konut yapımı için inşaat çalışmaları başlayınca alandaki ağaçların kesilmesi üzerine bölge halkının tepkisiyle karşılaşıldı.

RUHSEN KUMDALI SÜRECİ YARGIYA TAŞIDI

Kamu yararı olduğunu düşünerek oylama sürecinde plan değişikliğini onayladığını aktaran CHP Meclis Üyesi Ruhsen Kumdalı, gelen tepkiler üzerine alınan kararın yanlış olduğunu anladığını söyledi.  Bunun üzerine Kumdalı’nın bölgede yaşayan 19 mahalleli ile bir araya gelerek yürütmenin durdurulması için yargı yoluna başvurması üzerine Kütahya İdare Mahkemesi tarafından, plan değişikliğinin telafisi güç zararlar doğurabileceği gerekçe gösterilerek yürütmeyi durdurma kararı alındı.

“YANILTILMIŞIM”

Kararın çıkmasının ardından Metem Tesislerinin önünde mahalle sakinleri ile bir basın açıklaması düzenleyen CHP Belediye Meclis Üyesi Ruhsen Kumdalı: “Bu değişiklik yapılırken Belediye İmar müdürlüğünce İmar komisyonumuza yapılan işlemin kamu yararına çalışan Esnaf Sanatkârlar Odası için yapıldığı ve mevzuata da son derece uygun olduğu bilgisi verilmişti. Meğer yanıltılmışım. Kamu yararı değil kamu zararı oluşturan bir karara, rant yaratmayı amaçlayan bir karara alet edilmişim.  İmar mevzuatına aykırılığı müfettiş incelemesi sırasında saptanan ve kararı onaylayan komisyon üyesi olduğum için hakkımda benden savunma istenmesi ile haberdar olduğum 194 sayılı Belediye meclis kararı ile getirilen plan değişikliğinin iptali amacıyla işin aslını öğrendikten sonra nasıl çırpındığımı olayı takip edenler hatırlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“DÂHİL OLDUĞUM İÇİN ÜZGÜNÜM”

İlgili mevzuata ve kamu yararına aykırı bu karara dahil olduğu için üzüldüğünün altını çizen Ruhsen Kumdalı, plan değişikliğinin iptalini içeren önergesinin belediye meclis gündemine alınmaması üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti. Ayrıca konuyu yargıya taşımaya karar verdiğini de aktaran Ruhsen Kumdalı: “Park alanında inşaata başlamak için ağaçların belediye imkânları ile sökülmesine karşı koydum, müsebbipleri hakkında tekrar savcılığa belediye araçlarının usulsüz kullanımı ile ilgili suç duyurusunda bulundum.  Bildiğiniz gibi suç duyurularımın Kütahya valiliğince kovuşturmaya gerek duyulmadı. Yılmadım Kütahya Bölge İdare mahkemesinde itiraz ettim. Geçen hafta itirazlarımdan biri sonuçlandı ve dava süreci başladı. Bu suç duyurularımın da sonuçlarını yavaş yavaş bekliyorum” dedi.

“KÜTAHYA BELEDİYESİ BU KARARLA İLK KEZ TANIŞTI”

Plan değişikliğini onaylayan taraf olduğu için bu davada davacı sıfatı ile yer almasının mümkün olmadığını söyleyen Ruhsen Kumdalı, bunun üzerine parkını kaybeden 19 mahalleli ile ilişki kurarak örgütlendiğini kaydetti. Kütahya Belediyesinin bu dava ile ilk kez Yürütmeyi Durdurma Kararı ile tanıştığını belirten Kumdalı: “Belediye Meclisinde 194 sayılı kararının iptali istemli önergemi gündeme almayı kabul etmeyen zihniyet hukukun üstünlüğünün anlamı ile tanıştı. Yargı yoluna gideceğimi anlayınca alel acele ağaç kesimini gerçekleştirenler şimdi de alel acele konutlar için ruhsat düzenleyip inşaat için kazıya başladı.  Yürütmeyi Durdurma Kararı mahkemelerce hukuka aykırılığı açık olan konularda olası kamu zararının engellenmesi amacıyla verilir. Huzurlarınızda hem belediyede alel acele ruhsat düzenleyenleri hem de Esnaf ve Sanatkârlar Odasının inşaat işlemlerini başlatanları uyarıyorum. Bu açtığınız çukurun doldurulması ile zarardan dönünüz. Çünkü yapılan işlem yasal değil” ifadelerine yer verdi.

“HUKUKSUZLUK MAHKEME KARARI İLE TESCİLLENDİ”

Ruhsata dayanak edilen plan değişikliğinin hukuksuzluğunun Kütahya İdare Mahkemesinin 31.03.2021 tarih ve 2021/867 sayılı kararı ile tescillendiğini aktaran Kumdalı: “Yani düzenlenmiş ruhsatın artık yasal dayanağı kalmadı. Burada yapılacak her işlem ruhsatsız, bir başka ifadeyle kaçak. Şimdiye kadar yapılan masrafların yanı sıra, bundan sonra açılacak yaratılan kamu zararının tazmini davalarının da üstlenmek zorunda kalacakları maliyetleri azaltmak adına daha fazla zarara neden olmadan yasallığını kaybetmiş ruhsata dayalı işlemleri durdurun. Daha fazla zarara ne kendiniz ne de Kütahya adına neden olmayın. Burası bu mahallenin park alanıdır. Ve öyle kalacak.  Yakın zamanda hep birlikte ağaçlarımızı ve çiçeklerimizi burada ekeceğiz” diyerek sözlerine son verdi.